GIF ostrzega przed “Barbie drug”

Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) ostrzega przed kupowaniem i stosowaniem niedopuszczonych do obrotu preparatów o nazwach Melaton I oraz Melaton II, stosowanych w celu uzyskania opalenizny bez konieczności przebywania na słońcu.

Jak informuje GIF w komunikacie preparaty Melaton I oraz Melaton II oferowane są w postaci iniekcji oraz sprayów do nosa na nielegalnych stronach internetowych lub w nieuprawnionych miejscach m. in. na siłowniach, solariach, w salonach piękności.

Zofia Ulz, Główny Inspektor Farmaceutyczny ostrzega, że preparaty stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia. Podkreśla, że preparaty nie posiadają pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na terytorium Polski wydawanego przez prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, ani też pozwolenia wydawanego przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską w drodze unijnej procedury centralnej.

Mimo ryzyka preparat jest stosowany ze względów estetycznych. Nieoficjalnie jest nazywany “Barbie drug”.

– Nawet jednorazowe przyjęcie niedopuszczonego do obrotu produktu leczniczego może zakończyć się utratą zdrowia lub nawet śmiercią – alarmuje Zofia Ulz. – Nie warto ryzykować swoim zdrowiem z tak błahego powodu, jak sztuczne uzyskanie opalenizny – dodaje.

Z komunikatu GIF wynika, że groźne dla zdrowia i życia produkty, zawierające syntetyczne analogi hormonu melanotropowego (alfa-MSH) nie zostały przetestowane pod kątem bezpieczeństwa, jakości i skuteczności. Nie wiadomo, jakie są ewentualne działania niepożądane lub jak poważne mogą być. Według GIF, biorąc pod uwagę drogę podawania (roztwory do wstrzykiwań) tych produktów, ryzyko dla zdrowia jest bardzo duże.

Występujące po zastosowaniu melanotanu efekty uboczne są opisywane m. in. przez osoby, które na forach internetowych wymieniają swoje doświadczenia i udzielają porad, gdzie kupić specyfik i jak go stosować. Wśród obserwowanych skutków ubocznych występują: mdłości, podniesienie libido, zmniejszenie apetytu, przyciemnienie włosów i pieprzyków oraz ich powiększenie, podwyższenie ciśnienia, przebarwienia skóry, pojawienie się worków pod oczami, sinienie ust, przyciemnienie blizn.

Jak wskazuje Główny Inspektor Farmaceutyczny w Polsce wszystkie zarejestrowane produkty lecznicze, zawierające hormony wydawane są tylko i wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej. Ponadto lekarze nie tylko ordynują hormonalną terapię, ale także, w trakcie trwania kuracji, na bieżąco kontrolują stan zdrowia swoich pacjentów.

GIF informuje, że za wprowadzanie do obrotu lub przechowywanie w celu wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego, nie posiadającego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

 

Źródło: GIF


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>