Koronawirus… i co dalej

Podczas zamrożenia gospodarki w marcu, kwietniu i maju b.r. firmy działające na rynku medycyny estetycznej przechodziły trudny sprawdzian. Większość uniknęła drastycznych kroków w postaci zwolnień i z nadzieją patrzy w przyszłość. Wygląda na to, że zarówno przedsiębiorcy, jak i profesjonaliści w gabinetach mają nadzieję, że uda się uniknąć ponownego lockdownu

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez firmę MediRaty, 73 proc. gabinetów i przychodni, oferujących usługi komercyjne w zakresie stomatologii, medycyny estetycznej, okulistyki, ortopedii, czy salonów kosmetologicznych, deklarowało ograniczenie działalności i redukcję etatów o co najmniej 20 proc. Wieści o redukcji etatów nie potwierdzają się w rozmowach z przedstawicielami firm z branży medycyny estetycznej.

Z sondy przeprowadzonej przez redakcję „Rynku estetycznego” z lekarzami zajmującymi się medycyną estetyczną i osobami decyzyjnymi w firmach wynika, że czas zamrożenia gospodarki był ciężką próbą, jednak wydaje się, że w większym stopniu dotknął inne specjalności. Według Krzysztofa Popa, prezesa Panda Group, dystrybutora m. in. robota do przeszczepu włosów Artas, rynek medycyny estetycznej będzie się stabilizował.

Można ten rynek zaliczyć do segmentu  dóbr luksusowych. Tymczasem obszar dóbr luksusowych jest raczej oporny na tego typu zawirowania i bariery finansowe – zauważa przedsiębiorca. – Wydaje mi się zresztą, że w gruncie rzeczy obecnie nie mamy do czynienia z barierą finansową, jeżeli chodzi o spadek liczby pacjentów w gabinetach, ale raczej z kwestią psychologiczną, z lękiem przed niebezpieczną infekcją – mówi Krzysztof Pop i dodaje że jego zdaniem takie segmenty rynku jak np. chirurgia plastyczna w tym przeszczepy włosów, szybko wrócą na dawne tory, ponieważ reżim higieniczny w tego typu zabiegach jest i był zawsze bardzo wysoki.

Myślę, że mimo koronawirusa, ludzie nie będą się obawiali korzystać z  usług w placówkach, utrzymujących wysoki poziom zabezpieczeń przed potencjalnymi infekcjami – przewiduje.

Trudny egzamin z pandemii

Osoby decyzyjne w firmach, z którymi rozmawialiśmy przyznają, że lockdown i zamrożenie gospodarki były dla nich kryzysową sytuacją, na którą musiały szybko, ale też rozważnie zareagować.

Sytuacja, z którą przyszło nam się zmierzyć wymagała od nas szybkich, ale przemyślanych decyzji. Już w styczniu dotarły do nas pierwsze sygnały dotyczące konieczności wzmożenia ochrony pracowników, wdrożenia  noszenia maseczek. Stało się dla nas priorytetem wprowadzenie odpowiednich procedur ochronnych w firmie. Dodatkowo jedna z naszych linii produkcyjnych została przystosowana do wytwarzania środków dezynfekujących na potrzeby naszej organizacji, a większość naszych pracowników, która miała taką możliwość, pracowała z domu – opowiada, Katarzyna Nadolna, dyrektor generalna ITP S.A. Dla firmy, która zatrudnia w Polsce ponad 150 osób nie było to łatwa decyzja, ale jak podkreśla Katarzyna Nadolna w tej kryzysowej sytuacji najważniejsze było zadbanie o bezpieczeństwo każdego pracownika.

Przerwa w działalności związana z pandemią mocno mogła uderzyć w mniejsze firmy takie jak np. Anti-Aging Institute. – Pandemia koronawirusa wpłynęła na całą branżę i na naszą firmę. Poczuliśmy to dotkliwie, ponieważ w szybkim czasie obroty spadły nam niemal do zera. W porównaniu z zeszłym rokiem spadki były bardzo duże – opowiada prezes firmy Katarzyna Ptasznik. – Mierzyliśmy się  z trudnymi decyzjami, jednak utrzymaliśmy zespół w komplecie, nie zlikwidowaliśmy żadnego miejsca pracy, przetrwaliśmy ten trudny czas – podkreśla….

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 6/VI-IX/2020

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Wszystkich zainteresowanych do PRENUMERATY

lub na stronę EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>