Małże na zmarszczki?

Aminokwas, który można pozyskać z małży, dodany do hydrożelu utworzonego z kwasu hialuronowego zmienia właściwości uwodnionego żelu, dzięki czemu materiał ten można użyć między innymi jako bezpieczny, biokompatybilny środek do wygładzania zmarszczek – informuje “Soft Matter”.

Naukowcy z Korei (Korea Advanced Institute of Science and Technology, Seoul National University) oraz USA (Northwestern Univeresity) opracowali metodę wytwarzania hydrożelu zbudowanego z kwasu hialuronowego, który po wprowadzeniu do żywego organizmu znacznie dłużej utrzymuje swoją żelową strukturę – informuje Serwis Polskiej Agencji Prasowej Nauka w Polsce.

Okazało się, że klucz do sukcesu stanowiły małże Mytilus edulis, w których ciele (stopie) odnaleźć można znaczące ilości aminokwasu dihydroksyfenyloalaniny (ang. 3,4-dihydroxyphenylalanine), odpowiedzialnego za przyklejanie się małży do organicznego i nieorganicznego podłoża.

Dodatek dihydroksyfenyloalaniny do mieszaniny związków tworzących hydrożel na bazie kwasu hialuronowego powodował, iż hydrożel wprowadzony do żywego organizmu znacznie silniej przylegał do znajdujących się w jego otoczeniu tkanek. Co więcej, skład chemiczny hydrożelu został tak dobrany, by wstrzykiwany żel w postaci płynnej, zestalał się błyskawicznie w temperaturze ludzkiego organizmu.

Naukowcy podkreślają między innymi dużą przydatność nowego materiału  w medycynie estetycznej do wygładzania zmarszczek, jako alternatywę dla powszechnie stosowanego dziś botoksu.

Źrodło: PAP-Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Naukowcy: Blizny na skórze, to coraz mniejszy problem

Polimeryzujący w zielonym świetle półsyntetyczny materiał kompozytowy pozwala na wypełnienie tkanek półpłynnym implantem, który po oświetleniu tworzy trójwymiarową przestrzenną strukturę podtrzymującą wzrastające na niej tkanki....

Zamknij