Operacje plastyczne: odmładzają, ale nie upiększają?

Osoby, które poddają się chirurgii plastycznej twarzy mogą wyglądać młodziej, ale to nie oznacza, że stają się bardziej atrakcyjne – wynika z badań, których wyniki opublikowano na łamach JAMA Facial Plastic Surgery.

Z ocen grupy niezależnych recenzentów, którzy wzięli udział w badaniach, przeprowadzonych przez amerykańskich chirurgów plastyków z Nowego Jorku, wynika, że pacjentki po operacjach twarzy wyglądają młodziej, niż przed zabiegami. Co ciekawe średnia ocena atrakcyjności przed i po operacjach w ogóle się nie zmieniła – relacjonuje wyniki badań agencja informacyjna Reuters.

Nasze analizy potwierdziły to, czego się spodziewaliśmy. Pacjentki po operacji wyglądają młodziej – mówił kierujący badaniami dr Joshua Zimm, z Oddziału Chirurgii Plastycznej Twarzy Szpitala Lenox Hill oraz Instytutu Oka, Ucha i Gardła w Nowym Jorku. – Jednakże z drugiej strony nie byliśmy w stanie określić statystycznie poprawy atrakcyjności twarzy, która miałaby mieć miejsce po operacji – dodał.

Dr Zimm przypuszcza, że winne takiemu wynikowi mogą być ograniczenia jego zespołu badawczego, polegające na braku odpowiedniej metody statystycznej do zmierzenia atrakcyjności.

Trzy lata młodziej

Jak informuje Reuters prowadzone wcześniej badania dotyczące operacji plastycznych twarzy dowodziły, że osoby po takich zabiegach wyglądają młodziej. Jednak na ogół w takich analizach naukowcy nie pytali się o atrakcyjność.

W najnowszym eksperymencie naukowym dr Joshua Zimm i jego zespół prezentowali pięćdziesięciu niezależnym recenzentom fotografie 49 pacjentów przed i co najmniej sześć miesięcy po operacji plastycznej twarzy. Operacje przeprowadzane były w latach 2006-2010.

Reuters relacjonuje, że każdy z recenzentów, biorących udział w badaniu widział zdjęcia wszystkich pacjentów albo przed, albo po operacji. Obserwatorzy mieli za zadanie ocenić wiek osoby na fotografii oraz jej atrakcyjność w skali od 1 do 10.

Recenzenci oceniając wiek średnio dawali osobom na zdjęciach przed operacją o 2,1 roku mniej, niż mieli w rzeczywistości. Osoby po operacji ocenione zostały średnio na 5,2 roku młodsze. Daje to – zgodnie z wynikami opublikowanymi w JAMA Facial Plastic Surgery – średnie odmłodzenie twarzy w wyniku operacji plastycznej o trzy lata.

Wyniki zaskoczyły chirurgów

Badania potwierdziły odmłodzenie twarzy, jednak – ku zaskoczeniu samych naukowców – nie wykazały poprawy atrakcyjności pacjentek po operacjach.

Kierujący badaniami dr Joshua Zimm jest zdania, że wiele czynników mogło wpłynąć na zaniżenie wyników w obszarze oceny atrakcyjności. Zwraca uwagę m. in. na małą liczbę pacjentów poddanych ocenie. Poza tym zauważa, że większość ocen atrakcyjności znajdowała się po środku 10-punktowej skali.

Na wyniki oceny atrakcyjności mógł mieć wpływ także fakt, że recenzenci widzieli tylko zdjęcia przed, albo tylko zdjęcia po operacji, każdej z osób. Nie mogli ich porównać.

Nasze badania z pewnością nie są rozstrzygające w zakresie oceny poprawy atrakcyjności twarzy po operacjach plastycznych – mówił Reutersowi dr Zimm.

Odmłodzenie twarzy to cel operacji

Zdaniem dr Stevena Bonawitza, chirurga plastycznego z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimor (USA), wyniki badań przedstawione przez dr Zimma są prawdopodobne.

Myślę, że ten rezultat badań może być zaskoczeniem dla wielu osób, które zastanawiały się nad operacjami, jednak dla mnie nie był dużą niespodzianką – mówił dziennikarzom Reutersa dr Bonawitz.

Jak tłumaczył operacje plastyczne twarzy to procedury odmładzające i mają doprowadzić właśnie do tego, aby pacjent wyglądał na kilka lat mniej. Podkreślał jednocześnie, że kluczowa jest sprawa właściwego opisania operacji i jej wyników podczas konsultacji z pacjentem.

Z danych Amerykańskiego Stowarzyszenia Estetycznej Chirurgii Plastycznej (American Society for Aesthetic Plastic Surgery – ASAPS) wynika, że typowa operacja plastyczna twarzy, taka jak face-lifting kosztuje w USA około 7 tys. USD. Z kolei ceny operacji powiek, czy liftingu czoła kształtują się w Stanach na poziomie 3 tys. USD.

 

Źródło: Reuters, JAMA Facial Plastic Surgery


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>