Powraca moda na przeciwcukrzycowe leki w odchudzaniu

W Polsce i na świecie powraca moda na stosowanie leków przeciwcukrzycowych w odchudzaniu. Podobna sytuacja miała już miejsce w przeszłości. Na początku stycznia b.r. we Francji ruszyła apelacja w sprawie leku, który sprzedawany był przez wiele lat pod marką Mediator – informował portal Medscape.com. Dyrektor operacyjny firmy farmaceutycznej oskarżany jest m. in. o nadużycia finansowe oraz nieumyślne zabójstwa i spowodowanie obrażeń. Po powikłaniach umarło co najmniej 1300 osób

W pierwszej instancji w procesie zgromadzono 692 dowody, bierze w nim udział około 7500 poszkodowanych a akta sprawy liczą ponad 2900 stron. Chodzi o produkt wprowadzony na francuski rynek w 1976 r. pod nazwą Mediator, który miał wskazania do leczenia hiperlipidemii oraz pacjentów z cukrzycą typu II. Był też stosowany off label jako środek tłumiący apetyt, powodujący chudnięcie.

Wyroki i wysokie grzywny

W marcu 2021 r. sąd w Paryżu uznał niektóre firmy należące do Servier Laboratories i byłego dyrektora operacyjnego tego koncernu Jean-Philippe Seta, za winnych oszustwa oraz nieumyślnego zabójstwa i spowodowania obrażeń. Chodziło o ich rolę w wieloletnim ukrywaniu związków leku z ryzykiem wystąpienia wad serca i nadciśnienia płucnego.

Grupa farmaceutyczna Servier została ukarana grzywną w wysokości 2,7 mld euro a Jean-Phillipe Seta został skazany na 4 lata więzienia w zawieszeniu i grzywnę w wysokości 90,6 tys. euro. Kary zostały już zapłacone. Skazani odwołują się od wyroku.

Warto dodać, że w sprawie ukarana grzywną w wysokości 303 tys. euro została także Francuska Narodowa Agencja ds. Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych (ANSM). Chodziło o brak niezwłocznego działania w celu zawieszenia niewłaściwego marketingu leku Mediator.

Według opublikowanych w 2012 r. raportów Francuskiego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych w latach 1976-2009 zanotowano co najmniej 3 tys. hospitalizacji oraz 1,3 tys. zgonów spowodowanych wadami zastawek serca, związanymi z produktem Mediator. Liczby zgonów, mających związek z nadciśnieniem nie udało się ustalić.

Odchudzanie w „Mozambiku”

Francuski proces w sprawie Mediatora zbiega się w czasie z ogromną popularnością zupełnie innego leku dla chorych na cukrzycę typu II. Podawany poprzez wstrzyknięcie specyfik, jako środek na odchudzanie zyskuje popularność szczególnie w mediach społecznościowych.

O użytkownikach leku, ze względu na fonetyczne podobieństwo z jego nazwą, mówi się, że odbyli podróż do „Mozambiku”. Nieoficjalnie lekarze, zajmujący się medycyną estetyczną kojarzą cudowne schudnięcia niektórych celebrytów oraz swoich kolegów z „podróżami na czarny ląd”. Niestety jego popularność wśród osób pragnących schudnąć wpływa na ograniczenie dostępności dla pacjentów z cukrzycą.

Obecnie sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Lek jako „cudowny” środek na utratę wagi podbija media społecznościowe. Robi furorę m. in. na chińskiej platformie TikTok. Oczywiście przedstawiany jest przez użytkowników i tzw. influencerów jako „magiczny” środek na utratę wagi.

Z kolei na Facebooku jest wiele, także polskojęzycznych grup, na których różni ludzie wymieniają się doświadczeniami ze stosowania leku w celach odchudzających. W gronie osób chwalących się utratą wagi znajdują się też międzynarodowi celebryci. Ostatnio rewelacjami na temat stosowania leku podzielił się na platformie Twitter Elon Musk

Jak działa lek

W portalu medonet.pl mechanizm działania jest wyjaśniany przez bariatrę ze Szpitala Medicover dr Annę Ścibisz…

(Cały artykuł dostępny w e-Wydaniu “Rynku estetycznego”)

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Zamów: Prenumerata

Komentarze

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>