PTMEiAA: rekomendacje i medycyna regeneracyjna

W dniach 12-13 maja odbędzie się w Warszawie XXI Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA). Głównymi tematami konferencji będą: rekomendacje dla zabiegów estetycznych, zastosowanie tkanek autologicznych w medycynie estetycznej i regeneracyjnej oraz przegląd najczęściej używanych laserów i urządzeń emitujących fale elektromagnetyczne

XXI Konferencja Naukowo-Szkoleniowa PTMEiAA została zlokalizowana w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN, przy ul. Księcia Trojdena 4 w Warszawie, gdzie miało miejsce już wiele edycji tego wydarzenia. Pierwszy dzień (sobota 12 maja) będzie poświęcony wykładom, natomiast w niedzielę (13 maja) odbędą pokazy praktyczne zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Uprzejmie prosimy o uregulowanie składki PTMEiAA za 2018 rok, przypominając, że jest to warunek uczestnictwa w Konferencji – przypominają organizatorzy, dodając, że dla słuchaczy Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej PTL  udział w konferencji jest bezpłatny a warunkiem uczestnictwa jest jedynie jego potwierdzenie drogą mailową.

Rekomendacje na tapecie

Doktor Andrzej Ignaciuk, prezes PTMEiAA w wywiadzie dla “Rynku estetycznego” podkreślał, że powstanie rekomendacji będzie ważne dla branży. – Standardy, nawet gdyby były dyskutowane, kontestowane, to staną się już pewnym istotnym punktem odniesienia – stwierdził. Prace nad nimi trwają od zeszłego roku.

Jak tłumaczył nam doktor Krzysztof Kaczyński, członek Rady Programowej projektu stworzenia standardów dla medycyny estetycznej, rekomendacje opracowywane są przez zespoły ekspertów, określają pewne ramy dla wykonujących zabiegi. Definiują np. kto powinien wykonywać daną procedurę, jakie powinien mieć przygotowanie, jakie procedury z racji off label, wymagają rozszerzenia obowiązku informacyjnego wobec pacjenta.

Rekomendacje będą zawierały też pewne podstawowe zalecenia, dotyczące np. obowiązku zebrania odpowiedniego wywiadu lekarskiego przed zabiegiem, prowadzenia dokumentacji, także zdjęciowej, czy informowania pacjenta o postępowaniu pozabiegowym. Jak dowiedział się “Rynek estetyczny” w przygotowaniu jest w sumie sześć rekomendacji.  Dwie będą dotyczyć zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Kolejna zabiegów z wykorzystaniem lasera medycznego CO2.  W następnej rekomendacji eksperci zajmą się tematem powikłań po wypełniaczach. Pojawi się też opracowanie dotyczące trudnych okolic zabiegowych. Szósty temat rekomendacji to hialuronidaza.

Podczas majowej konferencji zaplanowane jest zaprezentowanie czterech z nich. Doktor Andrzej Ignaciuk ma opowiedzieć o stosowaniu wypełniaczy w trudnych okolicach zabiegowych. Prof. Romuald Olszański zaprezentuje zastosowanie toksyny botulinowej w 1/3 górnej twarzy. Dr Waldemar Jankowiak przedstawi z kolei rekomendację dotyczącą stosowania „botoksu” w 2/3 dolnych twarzy. Temat wskazań do zabiegów z laserem CO2 przedstawi doktor Piotr Sznelewski.

Medycyna regeneracyjna

Bardzo ciekawie zapowiada się spotkanie z prof. Vladimirem Tsepkolenko, przewodniczącym Narodowej Unii Medycyny Estetycznej Ukrainy oraz szefem Ukraińskiego Instytutu Chirurgii Plastycznej i Kosmetologii Virtus w Odessie, który dysponuje nowoczesnym zapleczem laboratoryjnym. Zamierza on przybliżyć pojęcie medycyny regeneracyjnej, opowiedzieć o mechanizmach starzenia się skóry oraz standardach naturalnej jej regeneracji.

Prof. Tsepkolenko ma w planach opowiedzenie o produktach biotechnologicznych i ich roli w medycynie estetycznej. Ma zamiar mówić zarówno o autologiczny czynnikach wzrostu pobranych z płytek krwi pacjentów: PrP, PGF, AGF, jak i o autologicznych fibroblastach, również o sposobach aplikacji produktów technologii komórkowej. Przybliży też temat roli metod diagnostycznych w wyborze terapii właściwej dla pacjenta.

Ekspert z Ukrainy chce też poruszyć temat wykorzystania komórek macierzystych w medycynie estetycznej. Opowie m. in. o zastosowaniu ich w korekcji stanów patologicznych, wymagających regeneracji tkanek oraz o chorobach i działach medycznych, wykorzystujących komórki macierzyste w kompleksowo prowadzonej terapii. Nie zabraknie informacji na temat bezpieczeństwa stosowania produktów biotechnologicznych.

Warto też zwrócić uwagę na wykłady prof. dr hab. n. med. Macieja Kurpisza, kierownika Zakładu Biologii Rozrodu i Komórek Macierzystych w Instytucie Genetyki Człowieka PAN oraz na zaplanowane na koniec podsumowanie aktualnej wiedzy na temat technologii laserowych.

Źródło: rynekestetyczny.pl/PTMEiAA


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>