Rynek estetyczny: co ciekawego w numerze

Zabiegi przeciwko przerzedzaniu i wypadaniu włosów mogą przyciągnąć do gabinetów estetycznych zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Piszemy o różnych dostępnych metodach. Przedstawiamy stan prac nad polskimi standardami dla medycyny estetycznej. Pierwsze rekomendacje PTMEiAA już są. Podejmujemy temat powikłań po laserach. Rozmawiamy z ekspertami na temat biostymulacji oraz ginekologii estetycznej. Prawnik przybliża problematykę podatku VAT

Obowiązek przestrzegania RODO dotyczy podmiotów leczniczych oraz lekarzy prowadzących prywatną lub grupową praktykę ze względu na dane osobowe przetwarzane w związku z działalnością zawodową – informowała dr n. praw. Edyta Wasilewska podczas konferencji Beauty&Law zorganizowanej przez LuxPR w maju w Warszawie. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych zaczęło obowiązywać od 25 maja b.r. Dotyczy właściwie wszystkich danych osób fizycznych związanych z prowadzeniem działalności 
leczniczej.

Doktor Andrzej Ignaciuk, odnosił się do marcowego posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia, poświęconego medycynie estetycznej. Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA) jest zdania, że jasne zasady będą służyły zarówno pacjentom, jak i lekarzom, czy kosmetologom.

Cieszę się, że kwestia regulacji prawnych w medycynie estetycznej została postawiona podczas obrad gremium, które może decydować o rozwiązaniu tego problemu – mówił w rozmowie z portalem rynekestetyczny.pl doktor Andrzej Ignaciuk, prezes PTMEiAA. – Jako towarzystwo lekarskie od wielu lat postulujemy wprowadzenie rozwiązań, polegających na doprecyzowaniu prawa tak, aby jasne było kto ma zajmować się medycyną estetyczną, kto nie powinien tego robić i na jakich warunkach – dodawał.

Pacjenci szukają ratunku dla włosów

Z danych International Society of Hair Restoration Surgery (ISHRS) wynika, że popularność i liczba wykonywanych zabiegów związanych z przywracaniem owłosienia szybko rośnie i to zarówno jeżeli chodzi o procedury chirurgiczne, jak i małoinwazyjne.

W 2017 r. ISHRS przygotowało raport z którego wynika m. in. że w 2016 r. do lekarzy na całym świecie zgłosiło się na terapie związane z włosami około 1,8 mln pacjentów, z czego ponad 1,2 mln osób poszukiwało małoinwazyjnych metod a blisko 600 tys. decydowało się na ingerencje chirurgiczne.

Co ciekawe na terapie związane z włosami dużo częściej decydują się mężczyźni, niż kobiety. W przypadku procedur chirurgicznych ponad 85 proc. zabiegów było wykonanych na mężczyznach. Kobiety częściej wybierają terapie małoinwazyjne, ale i tak w ogólnej liczbie pacjentów leczonych w ten sposób stanowią tylko 38 proc.

Zabiegi laserowe: jak unikać powikłań

Powikłania po zabiegach laseroterapii frakcyjnej występują stosunkowo rzadko. Z badań wynika, że na około 500 zabiegów obserwuje się kilkanaście działań niepożądanych. O tym co może być przyczyną komplikacji zabiegowych, jak ich unikać i jak sobie z nimi radzić mówiła podczas „III Nadwiślańskich Spotkań z Dermatologią” prof. Dorota Krasowska.

Zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego są bezpieczne. Pozwalają na bardzo szybki powrót pacjentów do codziennych aktywności. Jednak trzeba dokładnie przeprowadzić wywiad, aby uwzględnić przeciwwskazania. Ważna jest też edukacja pacjenta dotycząca postępowania pozabiegowego i uczulenie go na wystąpienie objawów niepokojących. Powodzenie zabiegu warunkuje także doświadczenie operatora oraz przemyślany dobór parametrów – przekonywała prof. Dorota Krasowska.

Od wypełniaczy do biostymulacji

Jestem przede wszystkim praktykiem i patrzę na medycynę estetyczną bardziej od strony skuteczności i bezpieczeństwa zabiegów, niż teorii naukowych. Kieruję się własnym doświadczeniem medycznym i rozsądkiem – mówi chirurg plastyk Grażyna Jóźwiak-Zimińska w rozmowie nt. rozwoju medycyny estetycznej w Polsce i innowacyjnych metod biostymulacyjnych.

Dla mnie medycyna estetyczna zawsze była swego rodzaju przeciwdziałaniem procesom starzenia. Nie mówię nawet o odwracaniu tych procesów, ponieważ jest to bardzo trudne. Być może tylko wizualnie da się to w jakimś stopniu osiągnąć. Natomiast możliwe jest wpływanie w sposób korzystny na organizm, na skórę, na twarz wraz z upływem czasu. Obecnie trwa bardzo dynamiczny i wielokierunkowy rozwój medycyny estetycznej – mówi lekarka. Jej zdaniem metody biostymulacyjne wzbogacają wachlarz możliwości dostępnych dla lekarza.

VAT tkwi w szczegółach

Zwolnieniu z 23-procentowego podatku VAT podlegają te usługi medycyny estetycznej, które należą do zakresu opieki medycznej oraz służą profilaktyce, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia. Ale czy cel terapeutyczny zawsze jest celem leczniczym? Jak pokazują przypadki wyroków i orzeczeń, „diabeł” (czyli VAT) tkwi w szczegółach.

Jak lekarze medycyny estetycznej powinni się zabezpieczać, aby wszelkiego rodzaju prawne dwuznaczności i interpretacje nie powodowały żadnych negatywnych skutków? – Usługi medycyny estetycznej są traktowane przez fiskus jako szeroko pojęte usługi medyczne i podlegają ustawie o podatku od towarów i usług. Są to jednak usługi, które mogą być traktowane dwojako , mogą być zwolnione od opodatkowania, jak i objęte stawką 23-procentową – mówił radca prawny Kazimierz Romaniec z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy podczas XIX Międzynarodowego Kongresu Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging (9-11 marca).

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 3/VI-IX/2018

Prenumerata i EMPIK

Te i inne ciekawe tematy znajdziecie w najnowszym numerze magazynu medycyny estetycznej „Rynek estetyczny”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu

 

Źródło: Rynek estetyczny


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>