USA: Plastyka uszu popularna wśród sześciolatków

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Estetycznej Chirurgii Plastycznej (ASAPS) operacją najczęściej wykonywaną wśród pacjentów w wieku poniżej 18 lat w USA jest plastyka uszu. Zabieg ten często bywa rekomendowany dzieciom w okolicach piątego lub szóstego roku życia.

Plastyka uszu okazała się być najczęściej wykonywaną operacją plastyczną wśród pięcio- i sześciolatkow w USA w 2012 r. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Estetycznej Chirurgii Plastycznej (ASAPS – American Society for Aesthetic Plastic Surgery) decyzje o tego typu operacjach są często podejmowane w przypadku dzieci, wchodzących w wiek szkolny po to, żeby uniknęły ewentualnych urazów psychicznych, wynikających z dokuczania ze strony rówieśników.

Nastolatki poprawiają nos

Z kolei najpopularniejszą operacją plastyczną 2012 r. wśród amerykańskich nastolatków okazała się być – według ASAPS – plastyka nosa. Jak podkreśla Amerykańskie Stowarzyszenie Estetycznej Chirurgii Plastycznej operacja taka może być wykonana najwcześniej wówczas, kiedy rozwój nosa dokonał się już w co najmniej 90 proc. Według amerykańskich ekspertów ten moment najczęściej następuje w wieku 13-14 lat w przypadku dziewczynek, natomiast w przypadku chłopców w wieku 15-16 lat.

Często wykonywaną w USA operacją plastyczną wśród pacjentek w wieku 18 lat i młodszych jest korekcja asymetrii piersi. Jak wskazuje ASAPS tego typu zabieg może być wykonany, kiedy jedna z piersi znacznie różni się od drugiej pod względem rozmiaru lub kształtu. Stowarzyszenie przypomina jednocześnie, że z wyjątkiem przypadków asymetrii, bądź rekonstrukcji pourazowej amerykańskie prawo nie zezwala na stosowanie implantów piersi u osób poniżej 18 roku życia.

Jednak z danych ASAPS wynika także, że w 2012 r. dokonano w USA około 3,5 tys. operacji powiększenia piersi pacjentkom w wieku 18 lat lub młodszym. W ponad 50 proc. tych przypadków operacja została wykonana z przyczyn estetycznych.

Mniej zoperowanych nastolatków

Z danych statystycznych zbieranych przez ASAPS wynika, że w ciągu ostatnich kilku lat widoczny jest w USA spadek ogólnej liczby operacji plastycznych wśród nastolatków (osób w wieku 18 lat lub młodszych).

Z drugiej strony Amerykańskie Stowarzyszenie Estetycznej Chirurgii Plastycznej zauważa, że najbardziej popularne w tej grupie wiekowej w 2012 r. były nie tyle operacje, co zabiegi małoinwazyjne, ze szczególnym uwzględnieniem takich procedur jak depilacja laserowa, mikrodermabrazja, czy peelingi chemiczne.

Z danych ASAPS wynika, że w 2006 r. w USA wykonanych zostało około 178 tys. operacji plastycznych u osób w wieku 18 lat lub młodszych. Było to około 1,6 proc. wszystkich operacji estetycznych w Stanach. W 2011 r. liczba operacji w tej grupie wiekowej zmniejszyła się i wynosiła około 132 tys., natomiast w 2012 r. spadła do 130,5 tys. (1,3 proc. wszystkich operacji plastycznych w USA).

Nie każdy może być operowany

Amerykańskie Stowarzyszenie Estetycznej Chirurgii Plastycznej opracowało wytyczne zgodnie z którymi radzi kwalifikować niepełnoletnich pacjentów do operacji. Najważniejszych jest – według ASAPS – kilka głównych zasad.

Jedna z nich to właściwa ocena dojrzałości fizycznej potencjalnego pacjenta. Jak podkreśla ASAPS operowanie obszaru, korekta jakiejś cechy, która nie została jeszcze w pełni wykształcona, może zakłócić dalszy rozwój. To może doprowadzić do sytuacji, w której osiągnięty w wyniku operacji plastycznej pozytywny efekt estetyczny w ciągu najbliższych lat da ostatecznie negatywne rezultaty.

Kolejna zasada to zwrócenie uwagi na dojrzałość emocjonalną pacjenta oraz rozpoznanie jego oczekiwań. Jak każdy pacjent, także i nastolatek musi być w stanie zrozumieć zalety i ograniczenia operacji oraz realistycznie oceniać jej potencjalny efekt.

ASAPS podkreśla, że zarówno niepełnoletni pacjent, jak i jego opiekun powinni być świadomi ryzyka operacyjnego oraz zostać poinformowani o przewidywanym czasie rekonwalescencji po zabiegu. Powinni też znać ograniczenia aktywności, jakie pojawią się po operacji.

Poza tym Amerykańskie Stowarzyszenie Estetycznej Chirurgii Plastycznej radzi pacjentom, aby sprawdzali uprawnienia lekarzy do wykonywania operacji plastycznych.

 

Źródło: ASAPS – American Society for Aesthetic Plastic Surgery


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>