W centrum sprawy sądowej znalazło się powiększanie ust preparatem o nieustalonym składzie przez osobę bez uprawnień lekarskich oraz powikłania związane z zabiegiem – grudki i asymetria. Toruński sąd stwierdził, że ukończenie kursów nie nadaje uprawnień do wykonywania procedur medycznych, takich jak iniekcyjne powiększanie ust, jeśli osoba nie jest lekarzem.
Wyrok zapadł przed Sądem Rejonowym w Toruniu po ponad ośmiu latach od rozpoczęcia sprawy cywilnej. Właścicielka salonu w Toruniu została zobowiązana do zapłaty odszkodowania za wykonane przez jej pracownika powiększanie ust, po którym doszło do powikłań.
„Rynek estetyczny” zapoznał się z uzasadnieniu wyroku. Sąd podkreślił, że o bezprawności zachowania można mówić nie tylko w przypadku naruszenia norm regulujących pewne obszary aktywności społecznej, skodyfikowanych w ramach powszechnie obowiązujących przepisów prawa, jednak także w razie przekroczenia norm, wynikających z zasad współżycia społecznego, w tym zasad ostrożności.
To nie jedyna tego typu sprawa.
Co się stało
Sąd ustalił, że poszkodowana wykupiła na portalu internetowym powiększanie ust kwasem hialuronowym. Przy pierwszej wizycie syn właścicielki placówki, który był jednocześnie pracownikiem i zarządzającym, poinformował kobietę o przebiegu zabiegu przeciwskazaniach i spodziewanych efektach zabiegu.
22 października 2013 r. poszkodowana poddała się zabiegowi z zakresu medycyny estetycznej, który miał polegać na powiększeniu ust przy zastosowaniu kwasu hialuronowego. Koszt zabiegu wyniósł 500 zł. Po zabiegu była opuchnięta. Następnie zaczęły wychodzić grudki, nierówności ust oraz pojawił się siniak… (…)
Cały artykuł do przeczytania w e-wydaniu “Rynku estetycznego“
Chcesz wiedzieć więcej?
Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.
Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA