Bezpieczeństwo a jakość kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy to związek, który występuje naturalnie w organizmie człowieka i odgrywa istotną rolę m. in. w procesie nawilżania skóry. Jest też głównym składnikiem większości używanych w medycynie estetycznej wypełniaczy. Jednak trzeba pamiętać, że preparaty używane w gabinetach powstają w procesie technologicznym, którego jakość jest istotna dla bezpieczeństwa pacjentów

Prof. Alberto Passi, zajmujący się biochemią na Uniwersytecie Insubria w Varese (Włochy) zwrócił uwagę podczas Kongresu Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w Warszawie, że lekarz nie wstrzykuje kwasu hialuronowego dokładnie w takiej postaci, w jakiej występuje on w organizmie.

Wypełniacz, utrzymujący się około 6 miesięcy ma strukturę żelu, której nie ma w naturalnym kwasie – tłumaczył. Zwrócił uwagą, że kwas hialuronowy (HA – hialuronian acid) jest prostą substancją, jednak w sposób skomplikowany reaguje z komórkami.

Z drugiej strony prof. Passi przyznawał, że wprawdzie są tkanki, które mogą zareagować zapalnie, na taką strukturę, jak wypełniacz z HA, jednak jest to zjawisko marginalne, mogące pojawić się najwyżej u około 3 proc. populacji.

Sprawdzone – bezpieczne

Dr Carmelo Protopapa, chirurg plastyk, doświadczony specjalista z Włoch, biorący udział w dyskusji podczas Kongresu Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w Warszawie  uspokajał, że nie można mówić o istotnym ryzyku w związku z kwasem hialuronowym, który podawany jest jako wypełniacz.

Z drugiej strony prof. Halina Car, szefowa Zakładu Farmakologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przypominała, że preparaty wykorzystywane w gabinetach estetycznych, to zawsze są produkty, powstające po pewnej obróbce technologicznej. Dlatego jej zdaniem jakość procesu technologicznego, w którym powstają jest bardzo istotna.

Żebyśmy mieli produkt, który nie będzie powodował procesu zapalnego i żebyśmy wiedzieli co podajemy – wyjaśniała. Zgodził się z nią dr Carmelo Protopapa, który podkreślał, jak ważne są prawdziwe informacje, podawane przez producentów. On też był zdania, że proces wytwarzania jest krytycznym punktem, ponieważ źle wytworzony kwas hialuronowy może być niebezpieczny dla tkanek.

Radził korzystać z preparatów sprawdzonych. – Nie wszystkie produkty cieszą się dobrą opinią – ostrzegał.

Po wielokrotnej iniekcji

Musimy pamiętać, że kwas hialuronowy jest na ogół wstrzykiwany wielokrotnie. Wszyscy producenci muszą się jasno wyrażać na temat budowy kwasu, żebyśmy mieli gwarancję bezpieczeństwa stosowania tej substancji – przekonywał dr Protopapa.

Prof. Alberto Passi przypominał, że podawanie kwasu hialuronowego, to wstrzykiwanie aktywnej cząsteczki. Zgodziła się z nim prof. Car i dodała…. (…)

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 2/IV-VI/2016
Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 2/IV-VI/2016

Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł i wiele innych ciekawych materiałów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>