Bezpieczne suplementy: akcja 12 instytucji

12 instytucji rozpoczęło 25 listopada akcję informacyjną dotyczącą właściwości suplementów diety. – Suplementy diety nie leczą, ani nie zapobiegają chorobom. Są środkami spożywczymi. Mogą one mieć korzystny wpływ na zdrowie, ale też negatywnie wpływać na organizm, dlatego nie stosuj ich na chybił-trafił – czytamy w komunikacie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

W akcji informacyjnej w ramach sieci na rzecz ochrony konsumentów biorą udział: Główny Inspektorat Farmaceutyczny, Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Zdrowia, Instytut Żywności i Żywienia, Narodowy Instytut Leków, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Rada Reklamy, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Federacja Konsumentów, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich.

Jest to kontynuacja działań podjętych w październiku przez UOKiK oraz GIS, w ramach których wysłano listy do 315 producentów i dystrybutorów suplementów diety. Celem jest zwrócenie uwagi na reklamy, które nie zawsze rzetelnie i wyczerpująco informują o właściwościach tych produktów.

“Na wzrok”, “na wątrobę”, “wzmacniające odporność”, “oczyszczające z toksyn” – wybór suplementów diety przyprawia niejednego konsumenta o zawrót głowy. – Nie zawsze jednak warto wierzyć reklamie obiecującej poprawę samopoczucia czy spadek wagi po zażyciu suplementu – ostrzega w komunikacie UOKiK i przypomina, że suplementy diety nie leczą ani nie zapobiegają chorobom – są środkami spożywczymi, czyli żywnością. Nie są lekami.

Jak sprawdzać suplementy

UOKiK radzi, aby nie stosować suplementów diety “na chybił trafił”. – Ich przyjmowanie powinno być skonsultowane z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem oraz poprzedzone właściwymi badaniami, gdyż każdy organizm jest inny – czytamy w komunikacie urzędu, który zastrzega, że tylko wówczas będzie możliwa właściwa i skuteczna suplementacja.

Można sprawdzić, czy dany suplement znajduje się w wykazie zgłoszonych suplementów diety i jaki jest jego status. Taki wykaz znajduje się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. – Nie kupuj rzekomych suplementów, jeśli nie znajdziesz ich w powyższym wykazie – ostrzega UOKiK.

Odradzane jest też diagnozowanie swojego stanu zdrowia, albo zdrowia dziecka na podstawie reklam. Te same objawy (m.in. przemęczenie, apatia, brak apetytu) mogą mieć różne przyczyny, niekoniecznie związane z brakiem magnezu, witamin lub innej substancji sugerowanej przez reklamę.

Suplement nie leczy

UOKiK przypomina, że suplementami diety nie można zastąpić posiłku, czy właściwego, zrównoważonego sposobu odżywiania. Nie zastąpi się nimi również aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia.

Urząd w komunikacie podkreśla fakt, że suplementy diety nie leczą ani nie zapobiegają chorobom. Jak tłumaczy niektóre składniki znajdujące się w lekach występują także w suplementach diety. W takim przypadku ich zawartość jest jednak niższa przez co nie wykazują działania leczniczego.

Przykładowo witamina D może występować w suplemencie diety lub leku, lecz tylko w tym drugim przypadku, przy odpowiedniej dawce, wykazuje właściwości lecznicze – wyjaśnia UOKiK. Przypomina jednocześnie, że suplementy diety mogą zaszkodzić, a “więcej” nie oznacza “lepiej”.

Suplementy diety mogą negatywnie oddziaływać na organizm, także te pochodzenia naturalnego i niekorzystnie wpływać na efekty stosowanych leków lub innych suplementów – wyjaśnia UOKiK i przypomina, że w przypadku stosowania kilku suplementów diety i leków o zbliżonym składzie może dojść do przedawkowania danej substancji.

Przekraczanie dziennych porcji oraz stosowanie zbyt wielu suplementów diety jednocześnie zwiększa ryzyko pogorszenia stanu zdrowia – czytamy w komunikacie urzędu, który ostrzega jednocześnie, że w obrocie mogą znajdywać się również sfałszowane suplementy diety (ich rzeczywisty skład na ogół różni się od deklaracji producenta).

Dotyczy to w głównej mierze produktów sprzedawanych za pośrednictwem internetu lub z niewiadomego źródła – informuje UOKiK.

Odróżniaj suplementy

Suplementy diety mogą być zbliżone postacią do leków (np. tabletki, saszetki czy syropy), a także być produkowane przez tych samych producentów. Mogą mieć również podobne nazwy do leków (np. witamina C, witamina B2, mięta, melisa). Część suplementów diety jest sprzedawana w aptekach. Nie zmienia to faktu, że pozostają środkami spożywczymi.

UOKiK radzi, żeby przed zakupem upewnić się, czy dany produkt jest lekiem, czy suplementem diety. Opakowanie suplementu diety zawsze powinno zawierać określenie “suplement diety”.

Informacje o podejrzeniu produktu niebezpiecznego, w tym sfałszowanego czy nielegalnego suplementu diety, można zgłaszać do Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej lub Powiatowych bądź Głównego Inspektora Sanitarnego lub Wojewódzkich Stacji Sanitarno – Epidemiologicznych.

Źródło: UOKiK


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>