RRe2023 Raport Rynku estetycznego 2023 dermokosmetyki postępowanie pozabiegowe

RRe2023: Jak postępowanie pozabiegowe wpływa na działanie gabinetu?

W “Raporcie Rynku estetycznego 2023” (RRe2023) przytaczane są badania Kantar Public wykonane w 2023 r. na zlecenie Allergan Aestetics a division of Abbvie, z których wynika, że korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej staje się elementem stylu życia. Oznacza to, że pacjenci chcą nie tylko dostać skuteczny zabieg, ale również chcą poczuć się “zaopiekowani” przez lekarza.

RRe2023 Raport Rynku estetycznego 2023
Dowiedz się więcej o RRe2023 – “Raporcie Rynku estetycznego 2023”

W “Raporcie Rynku estetycznego 2023” (RRe2023) można znaleźć badanie Kantar Public wykonane w 2023 r. na zlecenie Allergan Aestetics a division of Abbvie, w którym czytamy, że 94 proc. pacjentów oczekuje pełnej opieki pozabiegowej, natomiast 100 proc. – zaleceń pozabiegowych. Z kolei z badania ICAN Institute dla Croma wynika, że rynek medycyny estetycznej dojrzewa, co oznacza m. in. że staje się coraz bardziej konkurencyjny.

Bo lekarz był niemiły

Dane przytaczane w „Raporcie Rynku estetycznego 2023” (RRe2023) wskazują, że rynek jest obecnie na tyle złożony, że wymaga i kompetencji lekarskich i kompetencji ekonomicznych. Bardzo wielu pacjentów wśród ważnych kryteriów wyboru lekarza wymienia sposób rozmawiania podczas konsultacji i atmosferę.

Z badań ICAN Institute dla Croma wynika, że część osób wybiera usługę u kosmetologów i kosmetyczek nie tylko ze względu na niższe ceny, ale także ze względu na zadowolenie z obsługi. Warto zaznaczyć, że w 2023 r. wzrósł udział pacjentów zadowolonych z zabiegów, przeprowadzanych w salonach kosmetycznych.

Wśród elementów oferty gabinetów medycyny estetycznej, za które ankietowani byliby w stanie zapłacić więcej, wymieniane jest bezpieczeństwo, doświadczenie lekarza, jakość preparatów i zadbanie o pacjenta. Z kolei wśród powodów rezygnacji z usług gabinetu 49 proc. respondentów wymienia brak profesjonalizmu lekarza, 41 proc. skarży się, że lekarz był niemiły, 37 proc. zwraca uwagę na brak zaangażowania w potrzeby pacjenta.

Dermokosmetyki na fali

W świetle danych z badań, zgromadzonych w RRe2023, zrozumiałe wydaje się być rosnące zainteresowanie dermokosmetykami w medycynie estetycznej oraz pojawianie się całych linii preparatów profesjonalnych. Wielu producentów i dystrybutorów preparatów do iniekcji posiada w ofercie również dermokosmetyczne formuły do stosowania po zabiegach oraz do pielęgnacji domowej dla pacjenta.

Z analiz rynku dermokosmetyków, przeprowadzanych przez PMR, czy TNS, które publikowaliśmy w “Rynku estetycznym” wynika, że czynnikami, które powinny napędzać wzrost rynku preparatów profesjonalnych i aptecznych jest paradoksalnie rosnąca liczba osób cierpiących na alergie oraz starzenie się społeczeństwa. Na wzrost wartości sprzedaży dermokosmetyków pozytywnie wpływa też rozszerzanie oferty przez producentów oraz nasilający się trend dbania o urodę. Na korzystną sytuację na rynku dermokosmetyków miało też wpływ trwające od dziesięcioleci bogacenie się społeczeństwa, jednak w ostatnich 8 latach akurat ten trend został zahamowany.

Pacjent chce mieć lekarza

Badania rynkowe, zaprezentowane w RRe2023 wskazują, że oczekiwania pacjentów ewoluują w kierunku uzyskiwania w gabinetach estetycznych kompleksowej opieki medycznej. Miałaby ona obejmować diagnozowanie problemów, zalecenia i wskazówki, dotyczące postępowania pozabiegowego, zindywidualizowaną pielęgnację domową, czy suplementację.

Profesjonalne dermokosmetyki, mające pomóc w terapii, zalecane po konsultacji w mogą odgrywać w procesie opieki nad pacjentem bardzo ważną rolę. Pojęcie holistycznej opieki nad pacjentem było nadużywane w przekazie marketingowym w ostatnich latach, jednak wydaje się być odpowiedzią na potrzeby współczesnych pacjentów gabinetów medycyny estetycznej.

Wydaje się, że idea, którą promował m. in. doktor Andrzej Ignaciuk, wieloletni prezes PTMEiAA, aby lekarz medycyny estetycznej był swego rodzaju lekarzem pierwszego kontaktu, który zna swojego pacjenta, zajmuje się nim indywidualnie, pokrywa się obecnie zarówno z rozpoznanymi w badaniach potrzebami pacjentów, jak i wymogami rynkowymi.

Źródło: Raport Rynku estetycznego 2023


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>