Medycyna estetyczna latem

Latem najpopularniejsze są klasyczne, małoinwazyjne zabiegi, wśród których króluje toksyna botulinowa, niwelująca zmarszczki. Lekarze radzą dbać o nawilżenie skóry oraz pamiętać o profilaktyce przeciwsłonecznej, czyli kremach z wysokim filtrem oraz nienadużywaniu kąpieli słonecznych. Ostrzegają też przed zabiegami, które stwarzają ryzyko przebarwień

Jak mówi chirurg plastyczny z Wrocławia Łukasz Duda-Barcik w lecie nasza mimika, także pod wpływem słońca, jest intensywniejsza. Doktor Mariusz Kaczorowski zauważa, że silna mimika mięśni okolicy oczu oraz gładzizny czoła, potęgowana przez słońce, dość mocno postarza. – A na urlopie chcemy wyglądać młodo i zdrowo – dodaje.

Stąd bierze się duża popularność zabiegów z toksyną botulinową. – Relaksacja mięśni mimicznych górnej części twarzy, wraz z zadbaniem o odpowiednie nawilżenie i kondycję skóry to najważniejsze w tym okresie działania – stwierdza Łukasz Duda-Barcik.

Co jeszcze na lato

Według doktor Agnieszki Zwolińskiej popularnym w lato zabiegiem jest powiększanie ust. Poza tym wiele osób decyduje się też na leczenie nadpotliwości, która daje się we znaki zwłaszcza mężczyznom.

Zabiegi leczenia nadpotliwości cieszą się w tym okresie wielką popularnością – przyznaje doktor Mariusz Kaczorowski i dodaje, że tym procedurom poddawane są najczęściej okolica dołów pachowych i dłonie. Według niego latem zdarzają się dosyć często terapie bruksizmu i migren toksyną botulinową. – Zapewne dlatego by te dolegliwości nie przeszkadzały podczas urlopu – wyjaśnia lekarz.

Zainteresowanie wzbudzają także zabiegi biostymulujące – mówi doktor Agnieszka Zwolińska. Zgadza się z nią Łukasz Duda-Barcik. – Procedury biostymulujące z kwasem hialuronowym, które nadają skórze jędrność, elastyczność oraz ją uwadniają, to rodzaj zabiegów często wykonywanych latem – mówi chirurg plastyczny. – Mocne słońce sprawia, że skóra może ulegać przesuszeniu. Staramy się temu zapobiegać – tłumaczy.

Warto zadbać o skórę

Doktor Mariusz Kaczorowski zwraca uwagę na to, że w okresie letnim nasza skóra narażona jest na przesuszenie i odwodnienie. Rekomenduje on zatem zabiegi mezoterapii igłowej, które przywracają właściwy hydrobalans. Lekarz radzi, by latem poddawać się mezoterapii stosunkowo często. Jego zdaniem warto wykonać taki zabieg zarówno przed jak i po urlopie.

Jeżeli chodzi o zabiegi z wykorzystaniem urządzeń to – zdaniem doktora Łukasza Dudy-Barcika – w sezonie letnim można wykonywać procedury z wykorzystaniem ultradźwięków, czy radiofrekwencję mikroigłową, która stymuluje włókna kolagenowe w skórze. O tym, że w lato warto pomyśleć o stymulacji skóry mówi nam też Mariusz Kaczorowski.

Myślę tu o niezastąpionych w tej dziedzinie zabiegach HIFU – mówi nam lekarz. – Są to zabiegi bezbolesne, nieinwazyjne, niewymagające rekonwalescencji. Idealne w tym okresie – przekonuje.

Doktor Agnieszka Zwolińska, podobnie jak inni eksperci, podkreśla, że latem należy dbać szczególnie o właściwe nawilżenie skóry twarzy. Jednak ma na myśli nie tylko wszelkiego rodzaju procedury medyczne, ale także dbałość o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Jak zauważa lekarka wiele osób uskarża się w ostatnim czasie także na wypadanie włosów. – Jest to związane nierzadko z przechorowaniem COVID-19 – zaznacza. Tłumaczy, że wsparcie skóry głowy poprzez mezoterapię, zawierającą odpowiednie peptydy i aminokwasy oraz witaminy może skutecznie zahamować wypadanie włosów.

Z kolei jeżeli chodzi o zabiegi chirurgii plastycznej, to trudno tutaj mówić o specjalnych procedurach na lato. Są to na ogół bowiem operacje całoroczne. – Trzeba jednak pamiętać, że miejsca operowane nie powinny być wystawiane na działanie słońca – ostrzega Łukasz Duda-Barcik. – Chodzi o to, żeby na skórę i blizny pooperacyjne nie oddziaływało promieniowanie UV. Takie zalecenie obowiązuje niezależnie od tego, czy robimy plastykę piersi, brzucha, czy lifting twarzy i jest bardzo ważne – wyjaśnia chirurg plastyczny.

Zabiegi nie na lato

Lekarze latem odradzają w szczególności te zabiegi, które mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się przebarwień…

(Cały artykuł dostępny w e-Wydaniu “Rynku estetycznego”)

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Zamów: Prenumerata

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>