Medycyna estetyczna w Brazylii

W listopadzie 2016 r. grupa lekarzy z Polski odbywała staż zawodowy w klinice dr Romulo Mene, międzynarodowego eksperta w dziedzinie medycyny estetycznej znanego w Polsce m. in. z wykładów na najważniejszych branżowych wydarzeniach naukowych. Dr Mene to doświadczonym chirurg plastyczny, ekspert w zakresie peelingów chemicznych, pionier i twórca protokołów kojarzonych technik odmładzania i rewitalizacji skóry twarzy. Oto wrażenia polskich lekarzy z pracy w jego placówce Advanced Center for Skin Therapy, zlokalizowanej w  Rio de Janeiro

Dr Romulo Mene, Fot. Fenice

Fenomen peelingu TCA

Dr Katarzyna Skwara-Guzikowska, placówka Medycyny Estetycznej KSG w Katowicach: – To był mój drugi pobyt w klinice Advanced Center for Skin Therapy. Pierwszy miał miejsce w 2013 r. Jak zwykle dr Romulo Mene okazał się niesamowity w swoim podejściu do pacjentów i dobieraniu różnych technik łączonych “skrojonych indywidualnie na miarę” każdego pacjenta. Po raz kolejny odkryłam na nowo fenomen peelingu TCA, szczególnie u starszych pacjentów. Efekty terapii już po pierwszym zabiegu są spektakularne.

Co kraj to obyczaj. Schemat terapii toksyną botulinową stosowany w Brazylii różni się od tego, którego my używamy w Europie, ale w tak krótkim czasie trudno ocenić skuteczność. Szczególną uwagę zwróciłam na leczenie blizn przerosłych za pomocą lasera frakcyjnego CO2 z jednoczasowym zastosowaniem miejscowych kortykosteroidów. Zdjęcia pacjentów przed i po terapii są bardzo obiecujące.

Stażyści dr Romulo Mene Fot. Fenice

Przygoda z medycyną estetyczną

Dr Marek Niczyporuk, Samodzielna Pracownia Medycyny Estetycznej UM i Twoja Klinika w Białymstoku:  – Staż w Brazylii w klinice dr Romulo Mene był niesamowitą przygodą z medycyną estetyczną. Organizator kursu posiada ponad 20 lat doświadczenia. Jest to olbrzymi potencjał. Posiada wiedzę, z której korzystanie jest nie tylko pożyteczne, ale też sprawia niezwykłą przyjemność.

Zabiegi wykonywane przez dr Mene są kwintesencją tego, co można osiągnąć w medycynie estetycznej. Pozwala on na obserwacje zabiegów, które wykonuje, dzięki czemu można zyskać wiele praktycznego doświadczenia. Ponadto doktor ma umiejętność dzielenie się wiedzą w sposób bardzo przyjazny. Dodatkowo perfekcyjna dokumentacja przypadków pozwala również na obserwacje efektów terapii, nie tak jak w wielu przypadkach przez kilka zabiegów, ale przez kilkanaście lat.

Dr Mene medycynę estetyczną widzi nie jako pojedynczy zabieg poprawiający wygląd,  ale jako proces utrzymywania urody.  Zabiegi wykonywane przez niego to nie tylko procedury estetyczne, ale też działania konieczne z punktu widzenia medycznego.  Jest wspaniałym diagnostą i wszechstronnym lekarzem.

Niesamowity jest sposób w jaki Brazylijczycy podchodzą do zabiegów medycyny estetycznej w klimacie pełnym słońca, jakże odmiennym od Polski. My w kraju mamy takie temperatury maksymalnie przez kilka miesięcy w roku. Okazuje się, że w Brazylii słońce nie jest przeciwskazaniem do wykonywania wielu zabiegów, natomiast jest kładziony nacisk na to, w jaki sposób pacjenci powinni się od nadmiernej ekspozycji na promieniowanie chronić.

Podczas całego stażu poznałem nie tylko brazylijskie podejście do piękna i zabiegów estetycznych, ale też lekarzy z doświadczeniem z zakresu medycyny estetycznej z całej Polski, chętnych do wymiany doświadczeń. Dzięki temu pobyt w Brazylii odbywał się w niesamowicie przyjaznej atmosferze.

Konsekwencja zamiast mody

Dr Dorota Roguś-Skrupska, Novita w Lublinie: – Postępowanie dr Romulo Mene opiera się na długoterminowym prowadzeniu pacjenta ze szczególnym uwzględnieniem regularności zabiegów oraz korekcji złych nawyków żywieniowych. Dr Mene jest chirurgiem, który pracuje z wielka pasją, używając małoinwazyjnych, prostych i sprawdzonych metod. Nie poddaje się modom i trendom rynkowym oraz zwraca szczególną uwagę na utrzymanie dobrej kondycji skóry pacjenta.

Poza niezbędnymi interwencjami chirurgicznymi, takimi jak blefaroplastyka górnej i dolnej powieki, czy resurfacing laserowy w przypadku nasilonego fotostarzenia, terapia oparta jest przede wszystkim na długotrwałej stymulacji chemicznej peelingami oraz dermokosmetykami zawierającymi kwas glikolowy. Dr Mene ma ogromne doświadczenie w stosowaniu chelatowanego TCA, co jak wiadomo, jest procedurą efektywną, ale obarczoną sporym ryzykiem.

Dużą wartość dydaktyczną ma dokumentacja fotograficzna pacjentów, prowadzona przez  kilka lub nawet kilkanaście lat. Przeglądając tak prowadzone historie terapii łatwo przekonać się jak dobre rezultaty przynoszą zabiegi. Twarz, dekolt, szyja i dłonie wydają się nie poddawać upływowi czasu. Należy podkreślić, że peelingi były wykonywane bardzo regularnie jeden raz w miesiącu w cyklach kilkumiesięcznych.

Z racji położenia geograficznego Brazylii pacjentki są narażone na wysoką temperaturę i znaczne nasłonecznienie, ale co ciekawe dr Mene nie jest zwolennikiem stosowania filtrów przeciwsłonecznych w okresie gojenia skóry po peelingu. Moją uwagę zwróciło zachowawcze wykorzystywanie wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego. Natomiast zdecydowanie większą popularnością  cieszy się w Brazylii toksyna botulinowa.

Dr Mene łączy tradycyjne metody leczenia chorób skórnych np. bielactwa  przy użyciu leków do stosowania zewnętrznego z zastosowaniem lasera frakcyjnego CO2. To co na pewno pozostaje w pamięci to relacje między dr Mene a jego pacjentami, które są niezwykle ciepłe, żeby nie powiedzieć wręcz przyjacielskie. Taka atmosfera buduje duże zaufanie, stąd godziny pracy w klinice przedłużają się nieraz nawet do późnych godzin wieczornych.

Zabiegi w cieniu magicznej Brazylii

Dr Dominika Posłowska, Revaitae w Kielcach: – Dr Romulo Mene to nauczyciel w klasycznym tego słowa znaczeniu. Gotowy i chętny do dzielenia się swoją szeroką wiedzą i olbrzymim doświadczeniem. Spora część szkolenia dotyczyła analizy jego bogatego dorobku klinicznego, wraz z dostępnymi dla nas i gotowymi do wykorzystania we własnej praktyce protokołami zabiegowymi. Przy spalonej brazylijskim słońcem skórze pacjentek kliniki dr Mene, fundamentalne znaczenie mają zabiegi złuszczające, usuwające przebarwienia i odnawiające skórę. Takie właśnie gotowe protokoły zabiegowe mogliśmy poznać i przenieść do swojej codziennej praktyki.

Poleciałam do Rio przede wszystkim doskonalić umiejętności z zakresu blefaroplastyki laserowej. W Revitae w Kielcach, gdzie pracuję, od kilku lat wykonujemy plastykę powiek metodą dr Romulo Mene. W Brazylii miałam możliwość uczestniczyć w zabiegach zarówno u osób młodych, jak i starszych, obu płci. Większość informacji było dla mnie odświeżeniem wiedzy jaką posiadam i którą codziennie wykorzystuję. Jednak kilka nowych spostrzeżeń dr Mene, kilka niuansów, dotyczących zwłaszcza techniki powiek dolnych wartych było przemierzenia tych ponad 10 tys. kilometrów.

Cały zespół Kliniki w Rio de Janeiro to niesamowicie ciepli ludzie, dzięki którym przez cały czas trwania szkolenia panowała wręcz rodzinna atmosfera.  Profesor dzielił się z nami nie tylko ogromem wiedzy ale i przepisami dań,  jakie serwował nam w przerwie zajęć. Próbowaliśmy wielu brazylijskich specjałów i wszyscy, bez wyjątku, zajadaliśmy się jego autorską zupą długowieczności.

Poza wiedzą o peelingach i łapczywie przeze mnie chłoniętymi wskazówkami technicznymi, dotyczącymi doskonalenia technik blefaroplastyki laserowej, nie sposób nie wspomnieć o samej Brazylii. O jej bujnej, soczystej zieleni, o wielkich, opiętych pnączami i storczykami drzewach tworzących zielony sufit wysoko nad głowami. O rozgrzanej Ipanemie i Copacabanie. O chłodnej wodzie kokosowej ze świeżo zerwanych owoców, o caipirinhi sączonej przez słomkę w cieniu palmowych liści, wreszcie o gorącej sambie, którą nocą rozbrzmiewają ulice dzielnicy Rio-Santa Teresa.

To wszystko, wraz z cudownymi ludźmi, których poznałam w Rio i z którymi teraz wymieniamy się doświadczeniami,  tworzy piękną i niepowtarzalna mieszankę. Takie właśnie było Rio, takie było szkolenie, które dzięki wysiłkom Fenice, udało się kolejny raz zorganizować.

Zabieg prowadzony przez dr Romulo Mene Fot. Fenice

Nowatorska blefaroplastka

Dr Oleg Ertuganow, „Klinika dr Ertuganow” w Warszawie: – Uczestniczyliśmy w szkoleniu z nowych technik blefaroplastyki, opracowanych przez dr Romulo Mene w Rio de Janeiro. Zostaliśmy wspaniale ugoszczeni. Dr Mene od razu wydał się ciepłym człowiekiem z ogromną empatią.

Wykonywanie zabiegów od rana do późnego popołudnia pozwoliły nam dobrze poznać tę metodę. Bez wątpienia robi wrażenie jej szybkość i brak powikłań. Już po około dwóch tygodniach  od zdjęcia szwów efekty są imponujące.

Dr Romulo Mene uczył nas nowatorskich zabiegów z użyciem lasera CO2. Efekty zachęciły do wprowadzania tych technik we własnej praktyce. Podczas wykonywania zabiegów laserowych, czuć było pewną rękę brazylijskiego lekarza.

Największe zalety podejścia dr Mene do zabiegów laserowych w  porównaniu z metodą klasyczną to krótki okres rekonwalescencji, trwający tylko około 2 tygodnie. Jest to bezkrwawy zabieg a pacjenci nie odczuwają dolegliwości. Intensywnie pracujemy nad wprowadzeniem metod dr Mene w naszej placówce.

Nie każda dieta to zdrowie

Dr Agnieszka Matuszczak, Centrum Leczenia Otyłości OTC: – Doktor Mene podczas seminariów i zajęć praktycznych podkreślał niezwykle istotna rolę prawidłowego żywienia medycynie anti-aging. Dzielił się z nam swoim wieloletnim doświadczeniem i imponującą galerią zdjęć pacjentów, stosujących jego zalecenia żywieniowe. Podczas lunchu częstował nas zdrowymi i smacznymi daniami bogatymi w antyoksydanty i zrównoważonymi pod kątem wartości odżywczych.

Okazało się, że popularne w ostatnim czasie diety wegańskie, często o niskiej zawartości białka i tłuszczu, mają zdecydowanie negatywny wpływ na jakość skóry. Niedobory żywieniowe są szczególnie widoczne u osób po 30-tym roku życia. Pozornie “zdrowa dieta” może dodać lat.

Co ciekawe doktor Mene zwracał uwagę, że tradycyjna kuchnia polska bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego, jak i białko roślinne pozwala Polkom przez lata cieszyć się piękn, napięta i zdrową skórą.

Okiem okulisty

Dr Anna Ptasiński, ISPL w Płocku: – Staż w klinice dr Romulo Mene stanowił niepowtarzalną okazje do poznania szerokiego zastosowania lasera CO2 w odmładzaniu skóry twarzy, szczególnie okolicy oka. W połączeniu z użyciem peelingów lekarskich i toksyny botulinowej dr Mene uzyskiwał spektakularne wyniki u swoich pacjentów.

Dla mnie jako przyszłego okulisty najbardziej interesującym zabiegiem wykonywanym przez dr Mene była blefaroplastyka laserowa powieki górnej, powieki dolnej z dojścia przezspojówkowego z usunięciem przepukliny ciała tłuszczowego oczodołu, plastyka kąta bocznego. Synergistyczne wykorzystanie metod operacyjnych i zabiegów nieinwazyjnych w odmładzaniu skóry pozwala osiągnąć rewelacyjne efekty u leczonych pacjentów.

Jednym słowem

Dr Edyta Adamczyk-Kutera, Bellderma w Warszawie: – Egzotyczna przyroda, cenne znajomości, wymiana doświadczeń, intensywna nauka nawet do późnych godzin wieczornych. Jednym słowem wspaniałe doświadczenie.

Źródło: Fenice

Kolejna okazja do odbycia stażu w Brayzlii będzie już w tym roku:


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>