NIL ostrzega lekarzy przed oszustami

Naczelna Izba Lekarska (NIL) ostrzega przed firmami, oferującymi możliwość wpisu praktyki lekarskiej do rejestru przedsiębiorców.

Jak informuje NIL lekarze i lekarze dentyści, którzy prowadzą indywidualne i grupowe praktyki lekarskie dostają korespondencję, której treść sugeruje, że nie dokonali rzekomo obligatoryjnej opłaty za wpis do rejestru przedsiębiorców.

NIL informuje, że jedyne opłaty, które związane są z zarejestrowaniem praktyki lekarskiej, to te, które lekarze ponoszoną na rzecz organu prowadzącego rejestr praktyk zawodowych, czyli właściwej okręgowej rady lekarskiej. Według NIK nie ma prawnego obowiązku jakichkolwiek dodatkowych opłat, związanych z rejestracją praktyki lekarskiej, a już na pewno płacenia firmom prowadzącym inne rejestry.

Jak wskazuje samorząd lekarski rozsyłana korespondencja, sugeruje konieczność zapłacenia za wpis do „rejestru przedsiębiorców”. Tymczasem według NIL są to oferty handlowe. Świadczą o tym informacje zamieszczone na pismach drobnym drukiem.

Jak wyjaśnia NIL wpłata za wpis do rejestru dokonana przez lekarza w odpowiedzi na tą korespondencję będzie stanowić przychód firmy. Firmy, które wysyłają tego typu pisma wprowadzają ich adresatów w błąd poprzez sugerowanie publicznoprawnego i obowiązkowego charakteru tej opłaty.

NIL zaleca wszystkim lekarzom, otrzymującym tego typu korespondencję, niepłacenie żadnych wskazanych tam opłat. Samorząd lekarski radzi też zachować szczególną ostrożność oraz dokładne analizowanie treści umieszczonych w takich pismach. W razie wątpliwości kontakt NIL doradza skontaktować się z działem prawnym odpowiedniej okręgowej izby lekarskiej.

 

Źródło: NIL


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>