Powikłania po wypełniaczach a COVID-19

Pierwszy raport na temat drobnych powikłań po wypełniaczach, które pojawiły się w związku z zakażeniem koronawirusem opublikowała w PubMed grupa amerykańskich naukowców w lutym 2021 r. Wcześniej w pod koniec 2020 r. o 3 powikłaniach po preparatach z kwasem hialuronowym powiązanych ze szczepionkami przeciw COVID-19 informowała FDA. Eksperci uspokajają

Grupa naukowców z amerykańskich uczelni medycznych (Girish Gilly Munavalli, Rachel Guthridge Siri Knutsen-Larson, Amy Brodsky, Ethan Matthew, Marina Landau) w lutym 2021 r. opublikowała pracę na temat czterech przypadków opóźnionej reakcji zapalnej na kwas hialuronowy z wypełniaczy po ekspozycji na białko kolca koronawirusa. Badacze tłumaczą, że raportowane zwykle opóźnione powikłania zapalne (DIR – delayed Inflammatory reactions) po wypełniaczach powstają głównie w wyniku: złej techniki iniekcyjnej, po stomatologicznych procedurach czyszczenia zębów, są powiązane z bakteryjną lub wirusową infekcją u pacjenta lub ze szczepieniami.

Po zakażeniu i po szczepieniu

W swojej publikacji naukowcy zajmują się czterema niepożądanymi zdarzeniami. Jedno nastąpiło po zakażeniu COVID-19, drugie zaobserwowano podczas badań klinicznych nad szczepionką mRNA-1273 (Moderna), trzeci po pierwszej dawce tej samej szczepionki, czwarty po drugim szczepieniu preparatem BNT162b2 (Pfizer).

Jak dowiadujemy się z publikacji w PubMed powikłania powiązane ze szczepieniami trwały tylko trzy dni i ustąpiły. Gorzej było z powikłaniem po zakażeniu COVID-19. Ustąpiło dopiero po kilku tygodniach i wiązało się z migrującym, zanikającym obrzękiem wokół oczu.

Jak zauważają naukowcy modyfikacje strukturalne podczas sieciowania kwasu hialuronowego w wypełniaczach z jednaj strony poprawiły jego odporność na rozpuszczanie enzymatyczne i wpłynęły na dłuższe utrzymywanie się efektu po zabiegu, jednak z drugiej strony doprowadziły do wzrostu możliwości powstania DIR. Jednocześnie piszą, że mechanizm powstawania opóźnionej reakcji zapalnej po wypełniaczach na bazie kwasu hialuronowego nie jest dobrze poznany i prawdopodobnie powstaje ona w wyniku działania wielu różnych czynników.

FDA o powikłaniach

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA – The US Food and Drug Administration) analizowała  dane z badań klinicznych nad szczepionką Moderna. Okazało się, że na 15184 uczestników prób klinicznych u trzech osób, zaszczepionych co najmniej jedną dawką mRNA-1273, zaobserwowano swędzenie i obrzęk.

Przypuszcza się, że powikłania te były powiązane z wypełniaczami na bazie kwasu hialuronowego. Wszystkie trzy przypadki wyleczono po jednym lub dwóch dniach (szczegółowa informacja w tabeli). Powikłania te zostały zaklasyfikowane jako mające znaczenie z punktu widzenia medycznego, jednak nie jako istotne efekty uboczne.

Okazało się m. in., że jeden z pacjentów miał w przeszłości podobne reakcje niepożądane po szczepieniu przeciwko grypie. FDA dodało, że u żadnego z pacjentów, uczestniczących w badaniu klinicznym, któremu podano placebo, nie zaobserwowane powikłań związanych z wypełniaczami a skutki uboczne póki co notowano tylko w przypadku preparatu Moderna.

Amerykańscy dermatolodzy o powikłaniach

Jak informuje portal medyczny Medscape.com Amerykańskie Stowarzyszenie Dermatochirurgii (American Society for Dermatologic Surgery – ASDS)…

(Cały artykuł dostępny w e-Wydaniu „Rynku estetycznego”)

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Zamów: Prenumerata

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>