RRe2023: Kto przewidział rozwój preparatów autologicznych?

Jak czytamy w “Raporcie Rynku estetycznego 2023” (RRe2023) w terapiach autologicznych kluczowy jest materiał pobierany od pacjenta (np. krew, tkanka tłuszczowa, fibroblasty, komórki macierzyste) i po odpowiedniej obróbce podawany w celu pobudzenia różnego rodzaju pozytywnych procesów. W Polsce dostępnych jest coraz więcej tego typu terapii i wciąż się rozwijają, co w 2014 roku przewidywał…

Najbardziej znaną i solidnie sprawdzoną naukowo w obszarze estetycznym terapią autologiczną jest wykorzystanie osocza bogatopłytkowego. Ważne jest, żeby sprzęt wykorzystywany w tego typu zabiegach zabiegach był sterylny i zarejestrowany co najmniej jako “Medical Device class IIB” (odpowiedni europejski certyfikat „Medical CE”). Wyznacznikiem jakości może być też zatwierdzenie preparatu przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (US Food and Drug Administration – FDA).

Artykuł: "Tłuszcz urodzie pomoże" wykorzystany w RRe2023
Dowiedz się więcej o lipofillingu

Lipofilling

Z RRe2023 wynika, że lipofilling jest chirurgom plastycznym znany od dosyć dawna. W numerze „Rynku estetycznego” 02/2015 poświęciliśmy temu tematowi obszerny artykuł. Już wówczas eksperci tłumaczyli, że tłuszcz odpowiednio pobrany od pacjenta, może być doskonałym wypełniaczem, w pełni biokompatybilnym, który na dodatek posiada właściwości biostymulujące, poprawia jakość skóry i jej ukrwienie.

Z czasem dowiadywaliśmy się coraz więcej o właściwościach tłuszczu m. in., że jest to jedna z tkanek, która zawiera znaczącą ilość komórek macierzystych. Obecnie powstało szereg rozwiązań, które mają pomóc w skutecznym pobieraniu i podawaniu tłuszczu.

Artykuł: "Komórki macierzyste: obietnica wciąż sprawdzana" wykorzystany w RRe2023
Prof. Zygmunt Pojda o komórkach macierzystych

Komórki macierzyste

O komórkach macierzystych, których źródłem w medycynie estetycznej najczęściej jest tłuszcz, pisaliśmy w „Rynku estetycznym” w numerze 01/2015, potem w 04/2017 a ostatnio poświęciliśmy im duży tekst na początku 2019 r.

Już w 2015 r. prof. Zygmunt Pojda, kierownik Pracowni Inżynierii Komórkowej i Banku Komórek Macierzystych Centrum Onkologii-Instytutu w Warszawie zwracał uwagę, rozmawiając z nami, że w gruncie rzeczy wszystkie metody z wykorzystaniem komórek macierzystych, poza przeszczepami krwiotwórczymi, przeszczepami szpiku, są w świecie naukowym uważane jeszcze za terapie eksperymentalne. Jednak prowadzonych jest w tym zakresie wiele obiecujących badań.

Dowiedz się więcej o terapiach autologicznych prof. Tsepkolenki

Fibroblasty

W “Raporcie Rynku estetycznego 2023” (RRe2023) zwrócono uwagę na ciekawe rozwiązanie, które w 2014 r. przedstawiono na kongresie PTMEiAA. Chodzi iniekcje z fibroblastów.

Fibroblasty to komórki pochodzenia mezodermalnego, będące najliczniejszymi komórkami tkanki łącznej. Produkują kolagen i inne włókna istoty międzykomórkowej oraz proteoglikany. Mówi się o nich bardzo dużo przy okazji biostymulatorów, które właśnie fibroblasty w skórze mają pobudzać.

W 2014 r. prof. Vladimir Tsepkolenko chirurg plastyczny, generalny dyrektor Ukraińskiego Instytutu Chirurgii Plastycznej i Kosmetologii VIRTUS, informował o badaniach, z których wynikało m. in., że iniekcje z fibroblastów pobudzają możliwości regeneracyjne skóry. Idea ta nie doczekała się na razie kontynuacji w Polsce ze względu na prawne i technologiczne ograniczenia.

Artykuł: "Fibryna: biostymulacyjna innowacja" wykorzystany w RRe2023
Dowiedz się więcej o fibrynie

Fibryna

W 2015 r. ciekawą propozycję biostymulacyjną przedstawił na Kongresie PTMEiAA prof. Joseph Choukroun. Jak dowiadujemy się w RRe2023, francuski naukowiec zaproponował zastosowanie w medycynie estetycznej tzw. fibryny bogatopłytkowej (FRP).

Fibryna, podobnie jak znane osocze, jest uzyskiwana z krwi pacjenta, poprzez jej odpowiednią obróbkę. Jest to jednak preparat o innych właściwościach. Uzyskuje się go wprawdzie w procesie odwirowania krwi, jednak dużo wolniejszym.

Kto przewidział?

RRe2023 Raport Rynku estetycznego 2023
Dowiedz się więcej o RRe2023 – “Raporcie Rynku estetycznego 2023”

Lata 2014-2016 były bardzo ciekawe jeżeli chodzi o rozwój autologicznych biostymulatorów w medycynie estetycznej. Nastąpił wówczas renesans osocza bogatopłytkowego oraz pojawiło się kilka innych pomysłów rozwijanych przez firmy do dziś.

Organizm ludzki posiada ogromny potencjał. Jest sporo substancji, które mogłyby znaleźć zastosowanie w medycynie estetycznej, czy regeneracyjnej – mówił w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” w 2014 r. Andrzej Ignaciuk, ówczesny prezes PTMEiAA, przewidując rozwój tej gałęzi medycyny estetycznej.


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>