Rynek estetyczny: w nowym numerze m in. o komórkach macierzystych

W dostępnym już w EMPIKach najnowszym numerze „Rynku estetycznego” prof. Zygmunt Pojda, szef Pracowni Inżynierii Komórkowej stołecznego Centrum Onkologii wyjaśnia o co tak naprawdę chodzi z komórkami macierzystymi. Piszemy też o ukraińskiej klinice estetycznej, która musiała się zmienić w wojenny szpital. Wyjaśniamy również np. na czym polega upiększanie biostymulacyjne, ile włosów można wydepilować laserem a prof. Zbigniew Rybak opowiada o leczeniu żylaków.

Tradycyjnie już w numerze nie zabrakło informacji na temat bezpieczeństwa zabiegów estetycznych oraz ram prawnych, w których powinny poruszać się osoby je wykonujące. Można przeczytać np. artykuł na temat konfrontacji między środowiskiem kosmetologów i lekarzy medycyny estetycznej, do której doszło na jednej z konferencji branżowych.

Piszemy też o trendach i nowościach rynku estetycznego. Rozmawiamy z ekspertami oraz publikujemy informacje analityczne. Usługi chirurgii plastycznej w Polsce są warte około 200 mln zł w skali roku, natomiast rynek medycyny estetycznej w naszym kraju będzie się wciąż dynamicznie rozwijał.

Poza tym proponujemy subiektywny wybór nowości dermokosmetycznych oraz prezentujemy laureatów Pereł Dermatologii Estetycznej – prestiżowej nagrody przyznawanej najbardziej cenionym produktom i zabiegom przez Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych.

Komorki macierzysteCo z tymi komórkami macierzystymi

Komórki macierzyste pobudzają wyobraźnię zarówno zwykłych ludzi, jak i naukowców.

W naturze są mechanizmy, dzięki którym z pojedynczej komórki możliwe jest stworzenie całego organizmu. Warto je poznać – mówi w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” prof. Zygmunt Pojda, kierownik Pracowni Inżynierii Komórkowej i Banku Komórek Macierzystych Centrum Onkologii-Instytutu w Warszawie.

Jednocześnie zastrzega, że w większości przypadków stosowanie komórek macierzystych w terapiach na ludziach to jest wciąż eksperyment, ale eksperyment, bez którego nie byłoby wielu przełomów w leczeniu dotychczas nieuleczalnych chorób.

BiostymulacjaNie tylko wypełniacze i botoks

Siłą napędową rynku medycyny estetycznej wciąż jest toksyna botulinowa oraz wypełniacze. Jednak coraz większą popularność zdobywają różnorodne metody biostymulujące, mające poprawiać jakość skóry, takie jak mezoterapia, osocze bogatopłytkowe, termolifting, czy lasery.

Z ankiety przeprowadzonej wśród lekarzy, zajmujących się estetyką wynika, że szeroko pojęte zabiegi tzw. rewitalizacji skóry stanowią znaczący odsetek rynku medycyny estetycznej w Polsce. Przykładowo nawet 81 proc. lekarzy, zajmujących się tą dziedziną do najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach zaliczyło mezoterapię. Coraz większym wzięciem cieszy się osocze bogatopłytkowe, czy regeneracyjne terapie laserowe.

EpilacjaIle włosów można usunąć

Zabieg laserowego usuwania owłosienia, mimo, że jest najskuteczniejszą metodą depilacji, nie oznacza likwidacji wszystkich włosów z powierzchni zabiegowej. Zdaniem ekspertów uzyskanie wyników w granicach 80 proc. to dobry rezultat. Dzieje się tak m. in. dlatego, że laserowo usunąć włos można tylko w fazie aktywnego wzrostu (tzw. anagenu).

Co ciekawe najłatwiej byłoby usuwać włosy na głowie, ponieważ ich faza aktywnego wzrostu jest stosunkowo najdłuższa. Trwa przez około 80 proc. życia włosa.

Jednak na ogół w przypadku włosów na głowie chcielibyśmy otrzymać raczej odwrotny efekt, niż ich usunięcie. Inaczej sprawa się ma np. z włosami na rękach, nogach, w tym na udach.

Prof Zbigniew RybakProf. Zbigniew Rybak o żylakach

Wystarczy, że jedna zastawka ulegnie rozszczelnieniu, wówczas uszkodzenie kolejnych jest właściwie nieuniknione – mówi w wywiadzie dla „Rynku estetycznego” znany flebolog prof. Zbigniew Rybak i ostrzega, że im dłużej zwlekamy z leczeniem, tym większy obszar żył ulega uszkodzeniu.

Metody leczenia żylaków wciąż są udoskonalane. Zdaniem profesora każdy rok przynosi jakieś nowe rozwiązania, jednak nie ma jednej metody idealnej, która byłaby całkowicie skuteczna i dawała stuprocentową gwarancję.

Liczy się wiedza i doświadczenie lekarza a kluczem do sukcesu terapii jest indywidualne podejście do pacjenta i dobranie odpowiednich metod leczenia do zdiagnozowanego problemu.

Prof Schlegel-ZawadzkaProf. Schlegel-Zawadzka: Sałatka z kapusty czy bigos

W gąszczu zaleceń dietetycznych można się pogubić. Jeden z najnowszych trendów to jedzenie świeżych, nieprzetworzonych owoców i warzyw.

Eksperci od żywienia zauważają, że w Polsce wzrasta konsumpcja właśnie takich produktów.  Czy to pozytywny trend? W końcu lepiej zjeść surówkę z kapusty, czy bigos? Co to właściwie jest “świeży produkt”?

O to i kilka innych dylematów żywieniowca pytamy prof. Małgorzatę Schlegel-Zawadzką kierownik Zakładu Żywienia Człowieka Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

UkrainaUkraina: Klinika estetyczna jak szpital polowy

W zeszłym roku na kilka miesięcy Ukraiński Instytut Chirurgii Plastycznej i Kosmetologii Virtus w Odessie zmienił się w szpital dla rannych żołnierzy, walczących w wojnie z Rosją.

Pomogliśmy naszym bojownikom, ponieważ był to nasz dług wobec ojczyzny – mówi w rozmowie z „Rynkiem estetycznym” Prof. Vladimir Tsepkolenko, dyrektor odeskiej kliniki estetycznej.

Regeneracyjne metody estetyczne okazały się bardzo skuteczne w leczeniu ran i niwelowaniu blizn odniesionych na polu walki. Wykorzystywano m. in. osocze bogatopłytkowe, uzyskiwane laboratoryjnie czynniki wzrostu, czy metody laserowe.

Okladka 01 2015Prenumerata i EMPIK

Te i wiele innych ciekawych tematów znajdziecie w najnowszym numerze magazynu medycyny estetycznej “Rynek estetyczny”.

Zapraszamy do PRENUMERATY 

lub do EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>