Dieta wysokotłuszczowa nie musi grozić otyłością

Izraelscy naukowcy stwierdzili, że dieta wysokotłuszczowa nie musi prowadzić do nadmiernego zwiększenia masy ciała, pod warunkiem, że posiłki są regularnie spożywane – informuje pismo “FASEB Journal”.

Naukowcy z Hebrew University of Jerusalem sprawdzali, jaki wpływ na organizm ma stosowanie wysokotłuszczowej diety, jednak o ściśle określonych porach posiłków. Badacze przeprowadzili badanie na myszach. Podzielili je na 4 grupy o różnym 18-tygodniowym schemacie karmienia – informuje portal PAP-Nauka w Polsce.

W pierwszej grupie obowiązywała dieta wysokotłuszczowa z dokładnie zaplanowanym schematem karmienia. W kolejnych grupach zastosowano dietę wysokotłuszczową, jednak o nieregularnych porach posiłków, dietę niskotłuszczową o określonym schemacie posiłków oraz dietę niskotłuszczową, która nie była regulowana.

Jak informuje Prof. Oren Froy, kierujący eksperymentem, wyniki badania pokazały, że regulowanie czasu przeznaczonego na posiłki jest ważniejsze od ilości tłuszczu w diecie. Uregulowanie posiłków – zdaniem Froya – prowadzi do poprawy metabolizmu oraz pomaga zapobiegać otyłości.

Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>