USA: Badają klinicznie lek na podwójny podbródek

Lek podawany w zastrzykach, okazał się być skuteczny w redukcji podwójnego podbródka, na co wskazują dwa przeprowadzone w ciągu 6 lat badania kliniczne – poinformowała w komunikacie amerykańska firma Kythera Biopharmaceuticals Inc.

Według agencji Reuters, akcje spółki notowanej na amerykańskiej giełdzie (Nasdaq) po ujawnieniu pozytywnych wyników badań klinicznych leku o symbolu ATX-101, skoczyły o 10 proc.

W badaniach klinicznych, przeprowadzonych w USA i Kanadzie uczestniczyło ponad 1 tys. pacjentów. Część pacjentów poddawanych było korekcji wydatnego tzw. drugiego podbródka za pomocą iniekcji leku ATX-101, podczas gdy grupie kontrolnej lekarze podawali placebo. Lekarze pozytywnie ocenili wyniki badań.

Gdyby badana terapia została zatwierdzona, byłaby jedyną skuteczną niechirurgiczną procedurą medyczną prowadzącą do redukcji otłuszczenia podbródka – uważa dr Jean Carruthers, jeden z naukowców, którzy uczestniczyli w badaniach klinicznych zainicjowanych przez Kythera Biopharmaceuticals Inc.

Producent stara się o zatwierdzenie przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA – The U.S. Food and Drug Administration)

Obiecujące badania

Jak wynika z upublicznionych danych w badaniach klinicznych lek ATX-101 był dobrze tolerowany przez pacjentów. Jego wykorzystanie doprowadzało do długoterminowej redukcji tłuszczu pod brodą u ponad 90 proc. badanych. Stwierdzono, że znacząca redukcja tłuszczu utrzymywała się po dwóch latach od zabiegu. Dodatkowo większość uczestników badania klinicznego zgłaszało wysoki poziom zadowolenia z leczenia i wyraźną poprawę w wyglądzie oraz samoocenie.

Firma poinformowała, że najczęstszymi efektami niepożądanymi, które pojawiły się w trakcie badań klinicznych były obrzęk, ból, siniaki, drętwienie i zaczerwienienia, także guzki. Zdecydowana większość to były efekty tymczasowe, łagodne bądź umiarkowane. W ocenie firmy żadne z efektów niepożądanych nie było bezpośrednio związane z działaniem leku.

Kythera Biopharmaceuticals skupia się głównie na opracowywaniu preparatów na użytek medycyny estetycznej. Firma zapowiedziała, że ujawni szereg szczegółowych informacji na temat badań nad nowym preparatem na początku października podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Dermatochirurgicznego (American Society for Dermatologic Surgery). Potwierdza, że zamierza w najbliższym czasie opracować potencjalne konkretne terapie z wykorzystaniem nowego leku.

Niszczy tkankę tłuszczową

ATX-101 to preparat na bazie specjalnie oczyszczonego, syntetycznego kwasu deoksycholowego (należy do grupy kwasów żółciowych). Kwas ten występuje naturalnie w organizmie człowieka i spełnia ważną funkcję w rozkładzie tłuszczu. Jak wyjaśnia producent preparatu, nowy lek poprawia kontur twarzy pod brodą niszcząc komórki tłuszczowe, jednocześnie zostawiając pozostałe tkanki nienaruszone.

Lek w zamyśle ma być wstrzykiwany w obszarze tkanki tłuszczowej pod brodą. Zalecane będzie wykonywania serii zabiegów w odstępie co najmniej miesięcznym. Z badań klinicznych wynika, że wstrzyknięty ATX-101 działa bezpośrednio na komórki tłuszczowe, a następnie jest szybko usuwany z miejsca iniekcji.

Warto dodać, że prawa do rozwoju i dystrybucji nowego leku poza Stanami Zjednoczonymi Ameryki i Kanadą posiada znany niemiecki koncern farmaceutyczny Bayer.

 

Źródło: Reuters, Kythera Biopharmaceuticals


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>