Kongres ginekologów: Oblegana medycyna anti-aging

Podczas XXXI Kongresu Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, który odbywał się w dniach 19-22 września w Katowicach jedną z najbardziej obleganych sesji była ta zatytułowana: “Anti-Aging”.

Prof. Stefan Zgliczyński, ordynator oddziału chorób wewnętrznych w stołecznym Szpitalu Bielańskim oraz prezes – powstałego w 2007 r. – Polskiego Towarzystwa Medycyny Prewencyjnej i Przeciwstarzeniowej (PTMPiP), tłumaczył podczas kongresu, że istotnymi czynnikami, wydłużającymi życie są aktywność fizyczna i dieta – czytamy w portalu wyborcza.pl.

Zgliczyński podczas wykładu zwracał uwagę na rolę diety w procesach starzenia się. Profesor odradzał jedzenia cukru, białego pieczywa, czy produktów mącznych, skrobi zawartej m. in. w ziemniakach, przetworów mięsnych ze zwierząt hodowlanych oraz tłuszczu.

Profesor polecał włączać do diety kolorowe owoce, zawierające wiele polifenoli, które charakteryzują się działaniem przeciwutleniaczowym,  jarzyny, a także ryby – najlepiej tłuste, ponieważ ich tłuszcz – jak przypominał lekarz – to cenny tran. Ponadto Zgliczyński polecał mięso drobiowe, a także czerwone wino – jak żartował – w rozsądnych ilościach. Profesor sugerował też wyłączenie z diety soli, która może przyczynić się do nadciśnienia i miażdżycy.

Jak zauważył prezes PTMPiP, medycyna wypracowała kilka medykamentów, które potencjalnie mogą wydłużać życie, jednak jeden to rodzaj antybiotyku, a kolejne to preparaty na nowotwory lub cukrzycę – wszystkie te substancje podaje się tylko chorym.

Spośród leków powszechnie stosowanych Zgliczyński poleca aspirynę. Według niego warto też stosować witaminę D, której niedobory są – jego zdaniem – powszechne w całej populacji. Kobiety mogą poddać się hormonalnej terapii zastępczej w okresie menopauzy. Jak przypomina profesor, jest jednak szereg przeciwwskazań do stosowania tej terapii.

Prezes PTMPiP przypominał podczas wykładu na kongresie ginekologów, że w okresie ostatnich 60 lat średnia długość życia prawie się podwoiła – w latach pięćdziesiątych ub. wieku kobieta w Polsce dożywała średnio 48 lat, a mężczyzna 46 lat. Tymczasem zgromadzeni w Katowicach lekarze szacują, że dzieci, które rodzą się obecnie, dzięki postępowi cywilizacyjnemu oraz rozwojowi medycyny, mogą dożywać nawet do 120 lat.

Źródło: Wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Biotechnologia na rynku medycyny estetycznej

Euroimplant S.A., biotechnologiczna spółka notowana na parkiecie głównym Giełdy Papierów Wartościowych (GPW), wprowadza na rynek medycyny estetycznej nową usługę, bazującą na izolacji komórek macierzystych tłuszczu...

Zamknij