Kosmetyki anti-aging z winogron?

Związki obecne w winogronach chronią komórki ludzkiej skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV emitowanymi przez słońce – wynika z hiszpańskich badań, które opublikowało pismo “Journal of Agricultural and Food Chemistry”.

Zdaniem autorów pracy, wskazuje to, że winogrona lub ich składniki można by wykorzystać do produkcji kosmetyków foto-ochronnych do skóry – pisze serwis PAP – Nauka w Polsce.

Szkodliwe działanie promienii UV polega głównie na stymulacji powstawania w skórze wolnych rodników tlenowych. Naukowcy z Uniwersytetu w Barcelonie oraz Hiszpańskiej Narodowej Rady Naukowej (CSIC) wykazali w badaniach laboratoryjnych, że pewne frakcje polifenoli obecnych w winogronach redukują powstawanie wolnych rodników w komórkach z ludzkiego naskórka podawanych działaniu UVA (promieniowanie UV o większych długościach fal) oraz UVB (o krótszych falach).

– Pewne frakcje flawonoidów hamują powstawanie wolnych rodników w skórze i zapobiegają aktywacji enzymów JNK i p38, a w rezultacie chronią przed skutkami działania promieni UV emitowanymi przez słońce – komentuje kierująca badaniami Marta Cascante, biochemik z Uniwersytetu w Barcelonie.

Zdaniem badaczki, praca jej zespołu sugeruje, że ekstrakty polifenoli roślinnych (m.in. z winogron) powinny być wykorzystane w farmakologii do opracowania nowych preparatów chroniących skórę przed uszkodzeniem spowodowanym promieniowaniem słonecznym.

Źródło: PAP-Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Medycyna estetyczna: 82% Polek chciałoby zabiegu

Zdecydowana większość, bo aż 82 proc. Polek interesuje się sposobami i metodami, które pozwalają zachować młody wygląd lub go poprawić. Jednak tyko 6 proc. z...

Zamknij