Laser odmładza, osocze goi

Krzysztof Łuksza podczas XII Kongresu Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w Warszawie dzielił się doświadczeniami w zakresie łączenia zabiegów laserem frakcyjnym CO2 z ostrzykiwaniem osoczem. – Jeden zabieg w technice łączonej daje efekty znaczącego odświeżenia twarzy, naciągnięcia i ujędrnienia skóry. Jakość skóry zdecydowanie się polepsza. Poza tym obkurczenie kolagenu po zabiegach laserowych powoduje efekty zbliżone do liftingu twarzy – przekonywał lekarz.

Krzysztof Łuksza podkreślał, że technika wyspowa, zwana także kolumnową – czyli częściowe uszkodzenie tkanek – pozwala na uzyskanie stosunkowo krótkiego czasu rekonwalescencji i stosunkowo szybkiego gojenia po zabiegu. Wykorzystanie tej techniki laserowej wiąże się też z dużo mniejszą liczbą powikłań w porównaniu ze stosowaną wcześniej dermabrazją laserową.

Frakcyjny przełom

Techniki związane z dermabrazją laserową wprawdzie dawały dobre wyniki, jednak powodowały sporą liczbę powikłań. Wynalezienie metody frakcyjnej sprawiło, że lekarze dostali do ręki narzędzie, które otworzyło szersze możliwości zabiegowe – tłumaczył lekarz. Posłużył się w swoich zabiegach laserem frakcyjnym CO2. Jego zdaniem pozwala on na doprowadzenie do koagulacji tkanki.

Jest kilka podstawowych elementów, które należy pamiętać podczas zabiegów laserowych. Liczy się głębokość, moc, gęstość otworów ablacyjnych – mówił Krzysztof Łuksza i tłumaczył, że działanie laserem frakcyjnym pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, złuszcza naskórek. – Następuje regeneracja skóry, co ostatecznie daje efekt zwany popularnie “resurfacingiem” – dodawał.

W ramach terapii Łuksza stosował co najmniej dwa zabiegi laserowe jeden po drugim w różnych ustawieniach urządzenia. Jeden miał na celu m. in. sprowokowanie dodatkowego obrzęku, żeby używając mniejszej energii przy drugim przebiegu, lekarz mógł skutecznie uzyskać oczekiwany efekt.

Założenie jest takie, aby wykorzystać maksimum możliwości regeneracyjnych organizmu pacjenta, używając minimalnej energii – radził. Jego zdaniem pozwala to na bezpieczne wykonanie zabiegu i zminimalizowanie zagrożenia powikłań.

Po zabiegach laserowych stosował ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym. Jak przekonywał skóra po zabiegach łączonych była gęstsza, jędrniejsza, a zmarszczki bardziej napięte. Ponadto zmarszczki, blizny i przebarwienia ulegały spłyceniu. Jego zdaniem następowało też zwężenie porów skóry.

Osocze przyspiesza regenerację

Według Krzysztofa Łukszy zastosowanie po zabiegu laserowym ostrzykiwania z osocza bogatopłytkowego, daje znakomite efekty w zakresie gojenia się po zabiegu i rekonwalescencji. – Dzięki osoczu następuje dużo szybsze gojenie po zabiegach laserowych – stwierdził.

Dr Paweł Surowiak, prof. Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii AM we Wrocławiu oraz członek zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w rozmowie z „Rynkiem Estetycznym” przyznawał, że osocze bogatopłytkowe jest coraz częściej wykorzystywane jako leczenie wspomagające zabiegi, wiążące się z urazami. Jego zdaniem bardzo dobre efekty daje właśnie łączenie osocza bogatopłytkowego z zabiegami laserowymi, ponieważ przyspiesza gojenie i zwiększa skuteczność.

Osobiście lubię osocze bogatopłytkowe stosować w przypadku blizn, rozstępów, w rewitalizacji skóry. Coraz częściej w połączeniu właśnie z laserami – mówił nam prof. Paweł Surowiak.

Czytaj też wywiad z prof. Pawłem Surowiakiem: Krew pomaga regenerować skórę

Jak zauważył Krzysztof Łuksza zwykle zakładamy, że pacjeci, którzy są w zaawansownym wieku, np. w okolicach 70 lat, mają mniejszy potencjał regeneracyjny: ich czynniki wzrostu są starsze, ich kolagen jest starszy, także fibroblasty, cała skóra, w związku z czym mają mniejsze zdolności gojenia.

To prawda, jednak mam kilku pacjentów w wieku zbliżonym do 70 lat i byłem zadziwiony efektami po zabiegach łączonych – mówił. Dodał, że niektóre osoby, szczególnie pijące i palące w wieku 30 lat nie uzyskiwały takich efektów, jak ci starsi pacjenci.

Przed zabiegiem

Krzysztof Łuksza tłumaczył, że to co wykonuje nie jest zwykłym zabiegiem z użyciem metody wyspowej. Jest to zabieg bardziej inwazyjny. – Można to nazwać technikami chirurgii laserowej – zastrzegł lekarz i dodał, że takie zabiegi są obarczone ryzykiem powikłań. Dlatego ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Według niego trzeba szczególnie uważać na kwestię krzepliwość krwi pacjenta.

– Na pewno nie może przyjmować przed zabiegiem np. aspiryny – ostrzegał….. (…)

Cały artykuł do przeczytania w najnowszym e-wydaniu „Rynku Estetycznego”. Pobierz e-wydanie: E-magazyn Rynku Estetycznego

 

Laser CO2 frakcjonujący

Urządzenie o długości fali 10600 nm, należy do grupy ablacyjnych laserów frakcjonujących/działających metodą fraksyjną (wyspową, kolumnową). Czas impulsu terapeutycznego przy tego typu laserze mieści się w przedziale 200 μs – 6ms. Gęstosć energii osiąga wartość do 200 mJ/MTZ. Stosowany do redukcji objawów fotostarzenia (siatka rozszerzonych porów skóry, drobnych zmarszczek i drobnych przebarwień), poprawy napięcia i elastyczności skóry. Źródło: PTMEiAA, Opracowanie – Piotr Sznelewski, wykładowca PSME, wiceprezes PTMEiAA.

 

Krzysztof Łuksza

Absolwent Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (1994), absolwent Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej PTL w Warszawie (2011). W 2012 r. kształcił się w World Society of Anti-Aging Medicine w Brukseli. Od 2005 r. prowadzi BIG-MED Prywatną Praktykę Lekarską w Poznaniu, a od 2009 r. jest właścicielem Biogenica Kliniki Piękna w Plewiskach. Uczestniczył w licznych seminariach, szkoleniach, kursach, sympozjach i kongresach z zakresu medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej. Materiał na XII Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging przygotował we współpracy z wykładowcą PSME PTL, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging Piotrem Sznelewskim.

 

 


Komentarze

  • Dobry laser nie jest zły 🙂 ale uważajcie na chińskie sprzęty bo po zabiegu takim byłam bardzo na anty do laserów. Ale w ubiegłym roku robiłam laserem Mixto i to jest naprawdę spektakularny efekt. Wiadomo, że bolesne trochę są te zabiegi ale ja polecam zdecydowanie

  • Polecam wszystkim napisał:

    Ja robie raz do roku zabieg laserem eco2 firmy Lutronic. Bezpieczny, precyzyjny, w rekach dobrego lekarza sprawia, ze wszyscy mnie pytaja, co robie ze tak dobrze wwyglada moja skora. H
    Uwielbiam laser fraxel i nie zamienie na inny.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>