Mężczyzna w gabinecie medycyny estetycznej

Zgodnie z ostatnimi analizami tylko 16 proc. pacjentów, korzystających z medycyny estetycznej w Polsce to mężczyźni. Jednak lekarze zajmujący się tego typu zabiegami zauważają, że w ostatnich latach liczba panów w gabinetach wzrasta. Mają oni inne oczekiwania, niż kobiety oraz wymagają innego podejścia

W warszawskim ośrodku medycyny estetycznej Fabskin odsetek mężczyzn wśród pacjentów waha się między 20 a 25 proc. Placówka ma specjalną ofertę dla panów oraz doświadczenie we współpracy z nimi.

Wydaje mi się, że w ciągu ostatnich lat wiedza mężczyzn na temat zabiegów i świadomość potrzeby pielęgnacji skóry wzrosła. Być może jest to związane z tym, że rynek estetyczny w Polsce dynamicznie się rozwija. Przyczyniają się do tego m. in. programy telewizyjne, czy publikacje w prasie – mówi w rozmowie z “Rynkiem estetycznym”  Radosław Rzepnikowski (na zdjęciu), lekarz z międzynarodowym doświadczeniem, współzałożyciel gabinetu Fabskin.

Mężczyźni gorzej znoszą ból

Według Radosława Rzepnikowskiego mężczyzna, który przychodzi do gabinetu na ogół nie ma oczekiwań związanych z chęcią widocznej zmiany wyglądu, czy np. transformacji w modela. – W większości przypadków chodzi o poprawę jakości skóry, zadbanie o siebie – mówi lekarz.

Zwraca uwagę na to jak panowie podchodzą do zabiegów. – Kobiety zdają sobie sprawę, że niektóre zabiegi mogą wymagać jakiegoś czasu na rekonwalescencję. Panowie nie. Na ogół nie są na to przygotowani i oczekują procedur, po których praktycznie od razu będą mogli wrócić do normalnego funkcjonowania – tłumaczy.

Jak zauważa raczej gorzej od pań znoszą ewentualne dolegliwości bólowe związane z procedurami medycznymi. – Zresztą ja sam jestem tego najlepszym przykładem. Pod tym względem nie jestem łatwym pacjentem – przyznaje Radosław Rzepnikowski.

Dodaje, że większość mężczyzn nie przyznaje się do tego, że odwiedzają gabinet medycyny estetycznej. – Jest bardzo mały odsetek panów, którzy nie mają problemu z tym, żeby się przyznać do poddawania się zabiegom – mówi.

To zresztą jest jeden z ważnych powodów dla których nie chcą tzw. spektakularnych efektów. Zależy im na naturalnym wyglądzie, bardziej na podkreśleniu pewnych męskich cech, niż na widocznych zmianach. Specyfika męskich pacjentów objawia się też w podejściu do wizyt kontrolnych.

W Fabskin bezpłatne wizyty kontrolne są obowiązkowe praktycznie dla wszystkich pacjentów. Chodzi zarówno o dbanie o bezpieczeństwo pacjenta, jak również o budowanie dobrych relacji. – Kobiety nierzadko dzwonią z różnymi uwagami i chętnie przychodzą na wizyty kontrolne. Mężczyzna praktycznie nigdy nie dzwoni a jego pojawienie się na wizycie kontrolnej wymaga większego zaangażowania ze strony gabinetu – opowiada Radosław Rzepnikowski. – Specyfika współpracy z pacjentem płci męskiej jest inna. Trudniejsze jest utrzymanie komunikacji – przyznaje.

Zabiegi dla panów

Co ciekawe zakres zabiegów poszukiwanych przez mężczyzn rozszerza się. Według Fabskin jeszcze kilka lat temu były to głównie jednorazowe procedury, które miały na celu delikatne wymodelowanie rysów twarzy w kierunku bardziej męskiego wyglądu. Z czasem jednak coraz większą popularność zaczynają zdobywać też zabiegi pielęgnacyjne i kondycjonujące, takie jak wodorowe czyszczenie skóry, mezoterapia, procedury laserowe, czy na bazie technologii HIFU oraz działania takie jak epilacja klatki piersiowej, pleców, ramion.

Radosław Rzepnikowski podkreśla, że popularne modelowanie rysów twarzy w przypadku panów ma zupełnie inną specyfikę, niż w przypadku kobiet….

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 1/I-III/2020

Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł i wiele innych ciekawych tekstów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>