Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w Warszawie

Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA) po raz dwudziesty organizuje w Warszawie międzynarodowy kongres, ściągający do stolicy środowisko lekarzy, zajmujących się zabiegami estetycznymi. Po dwóch latach w internecie konferencja wraca do hotelu Hilton w dniach 25-27 listopada. Szczegóły wydarzenia zdradzają w rozmowie z „Rynkiem estetycznym” organizatorzy

Dr Waldemar Jankowiak przewodniczący komitetu organizacyjnego podkreśla, że Kongres PTMEiAA jest od wielu lat jednym z największych i najważniejszych wydarzeń w medycynie estetycznej w tej części Europy. – Właściwie nie wymaga rekomendacji – dodaje. Prof. dr hab. Paweł Surowiak, przewodniczący komitetu naukowego zapewnia, że będzie to wyjątkowo ciekawa konferencja. – Analizując tematykę tegorocznych kongresów, które odbyły się w Polsce i zagranicą, ten organizowany przez PTMEiAA będzie się w sposób istotny wyróżniał – zapewnia.

Kongresowe liczby

W kongresową sobotę (26.11) i niedzielę (27.11) ma odbyć się w sumie 18 sesji, 77 wykładów i 15 firmowych warsztatów. Poświęcone będą najważniejszym tematom medycyny estetycznej: wypełniaczom, toksynie botulinowej, stymulatorom tkankowym, laserom i powikłaniom. Będzie też sesja poświęcona aspektom biznesowo-prawnym, czy dotycząca medycyny anti-aging.

Będziemy gościli 70 wyjątkowych wykładowców z kraju i z zagranicy. Wśród naszych gości będą m.in. takie znakomitości, jak prof. Wolfgang Redka Swoboda, prof. Torello Lotti, dr Lee Walker, prof. Firas Al Niami – informuje prof. Paweł Surowiak. Pierwszego dnia kongresu, czyli w piątek (25.11) zaplanowane jest Nadzwyczajne Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze PTMEiAA. – To bardzo ważny dzień dla członków naszego towarzystwa – podkreśla dr Waldemar Jankowiak.

Warto dodać, że na trzy tygodnie przed kongresem organizatorzy mieli potwierdzone uczestnictwo prawie 700 lekarzy. – Mamy nadzieję, że ta liczba jeszcze urośnie – mówi dr n. ekon. lek. med. Dorota Wydro koordynatorka kongresu. Z informacji, które przekazuje wynika też, że w konferencji weźmie udział 60 firm. – Najbardziej cieszy nas, że 20 proc. z nich to firmy nowe, które jeszcze się na tego typu kongresach nie pojawiały – mówi koordynatorka wydarzenia. Dodaje, że kongres ma rekordową liczbę sponsorów – 16.

Tematy warte polecenia

Według prof. Pawła Surowiaka szczególnym wyróżnikiem kongresu będą aż trzy sesje poświęcone powikłaniom w medycynie estetycznej. Na jednej z nich mikrobiolog prof. Adam Junka przedstawi komplikacje bakteryjne, które mogą występować po zastosowaniu wypełniaczy, czy nici. – Najważniejszymi aspektami tej prezentacji będą biologia, epidemiologia i leczenie biofilmu bakteryjnego – informuje prof. Paweł Surowiak.

Ceniony brytyjski ekspert dr Lee Walker powie o jednym z najpoważniejszych powikłań w medycynie estetycznej – utracie wzroku po zastosowaniu wypełniacza. – Omówi aktualne koncepcje terapeutyczne – doprecyzowuje przewodniczący komitetu naukowego. Podczas jednej z niedzielnych (27.11) sesji prezentowane będą też rzadkie powikłania. – Problematyczne przypadki przedstawią m.in. dr Marcin Ambroziak, dr Waldemar Jankowiak i ja – zapowiada prof. Paweł Surowiak.

Według niego warty polecenia będzie panel poświęcony medycynie anti-aging. – W sesji tej chcieliśmy się skupić na problemach i metodach, których zastosowanie ma udowodnione działanie przeciwstarzeniowe – mówi i dodaje, że wykład prof. Heleny Martynowicz jest jednym z tych, których nie może się już doczekać. – Dowiemy się z niego, jak zaburzenia snu, a szczególnie bezdech wpływają na przyspieszenie procesów starzenia. Prof. Martynowicz zapozna nas m.in. z wynikami badań, które pokazują o ile lat młodnieją osoby po kilku miesiącach leczenia zaburzeń oddychania – tłumaczy przewodniczący komitetu naukowego.

W sesji anti-aging wystąpią również interniści i endokrynolodzy. Dr Anna Jodkowska opowie o przeciwstarzeniowym działaniu metforminy, a dr Beata Wrona-Bąk przedstawi fakty, dotyczące chyba najmodniejszej obecnie grupy leków – analogów GLP-1 w leczeniu otyłości. Z kolei dr Dorota Wydro przedstawi senolityki. – Nowości w medycynie przeciwstarzeniowej, które maja szansę stać się kluczem do długowieczności – zauważa prof. Paweł Surowiak.

Prawo szczególnie ważne

Dr Waldemar Jankowiak podkreśla, że bardzo na czasie będzie sesja legislacyjna, na którą czeka wielu lekarzy. Podczas tej sesji omówione zostaną różne aspekty wchodzącej w życie ustawy o wyrobach medycznych. – Ten zmieniający funkcjonowanie medycyny estetycznej akt prawny jest ciągle mało znany lekarzom, a interpretacje wielu jego punktów nie są dla nas jednoznaczne. Bardzo ważne będzie omówienie przez prawników pytań, które m.in. poprzez naszą stroną internetową zadawali nam lekarze i dziennikarze – wyjaśnia dr Waldemar Jankowiak.

Warto nadmienić, że “Rynek estetyczny” od początku śledzi losy ustawy o wyrobach medycznych, która ma implementować unijne przepisy MDR (Medical Device Regulations) do naszego kraju. Większość jej zapisów weszła w życie w maju tego roku, jednak regulacje dotyczące reklamy zaczną obowiązywać dopiero od stycznia 2023 r. Wywiad z przedstawicielem kluczowego w tej sprawie Urzędu Regulacji Produktów Leczniczych można znaleźć w najnowszym numerze „Rynku estetycznego”, który będzie dostępny dla uczestników kongresu.

Przewodnim tematem sesji legislacyjnej będzie też unijne rozporządzenie MDR. Jak informowaliśmy w “Rynku estetycznym” MDR obowiązuje już od maja 2021 r. – Lekarze dowiedzą się, co uregulowania zmieniają w przypadku współpracy lekarz-firma i jakie będą wymagania w stosunku do dystrybutorów i producentów – zapowiada dr Waldemar Jankowiak. – Prawnicy poinformują również słuchaczy o formach i sposobie prowadzenia reklamy i obowiązkach z nią związanych, a także o sankcjach za naruszenie przepisów i nadzorze organów – dodaje przewodniczący komitetu organizacyjnego.

Dodatkowe atrakcje organizacyjne

Według dr n. ekon. lek. med. Doroty Wydro atrakcją kongresu będzie nowoczesny sposób jego organizacji. – Po raz pierwszy w historii naszych kongresów współpracujemy z profesjonalną firmą eventową, która zadba o wykorzystanie najnowszych osiągnięć multimedialnych. Z kolei firma, z którą mieliśmy przyjemność współpracować w ubiegłym roku, przygotowuje dla nas aplikacje na smartfony – opowiada koordynatorka kongresu.

Zmieniliśmy scenografię i kolorystykę kongresu. Firmom dajemy możliwość korzystania ze specjalnych czytników kodów QR, które znajdować się będą na identyfikatorach uczestników. Po raz pierwszy w historii drukujemy książkę abstraktów z obszernymi streszczeniami, które pomogą lekarzom w wyborze interesującego ich wykładu – wymienia innowacje organizacyjne Dorota Wydro. Dodatkowo, jak informuje, konferencja posiada certyfikat Infarmy, a lekarze za obecność na niej otrzymają 15 punktów edukacyjnych, przyznawanych przez Okręgową Izbę Lekarską.

Dr Waldemar Jankowiak podkreśla, że kongres daje możliwość osobistego poznania uznanych światowych wykładowców i autorytetów medycyny estetycznej. – Jest też wyjątkową okazją do towarzyskiej integracji środowiska i wymiany doświadczeń – mówi przewodniczący komitetu organizacyjnego. Jak zauważa ostatnie, trudne lata nie były łaskawe dla takich wydarzeń. – Więc tym bardziej zachęcam do uczestnictwa i odkrycia ich na nowo – zaprasza.

Oczywiście kongres to nie tylko edukacja, ale również towarzyskie spotkania z koleżankami i kolegami – dodaje koordynatorka wydarzenia. Dlatego w sobotę (26.11) organizatorzy zapraszają na wyjątkowy wieczór w warszawskiej restauracji Stixx. – Stixx Bar & Grill to jedyne takie miejsce w Warszawie. Doskonała kuchnia, perfekcyjna obsługa, a barmani serwują wyśmienite drinki przy najdłuższym wolno stojącym barze w mieście – zachwala doktor Dorota Wydro. – Organizatorzy przygotowują dla gości tej nocy również małą niespodziankę – zapowiada koordynatorka kongresu.

Źródło: rynekestetyczny.pl/PTEMiAA

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Zamów: Prenumerata

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>