Powstała definicja medycyny estetycznej

Podczas spotkania środowisk lekarskich i prawniczych w siedzibie Naczelnej Rady Lekarskiej w Warszawie, po długich obradach udało się uzgodnić definicję medycyny estetycznej. Oficjalnie uznana przez samorząd lekarski definicja może posłużyć do dalszych prac na regulacją tej dziedziny oraz być pomocna w postępowaniach przed sądami lekarskimi bądź powszechnymi

W spotkaniu w siedzibie Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) uczestniczyło bardzo szerokie grono osób, reprezentujących różne środowiska lekarskie i prawnicze (25 czerwca b.r.). Wzięli w nim udział m. in. reprezentanci organizacji, tworzących od niedawna koalicję, stawiającą sobie za cel uporządkowanie rynku medycyny estetycznej: prof. Lidia Rudnicka prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD), dr n. med. Ewa Kaniowska wiceprezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych (SLDE), doktor Andrzej Ignaciuk prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti Aging (PTMEiAA).

Z Naczelnej Rady Lekarskiej byli wiceprezesi dr n. med. Jacek Kozakiewicz i lek. dent. Andrzej Cisło. W spotkaniu wziął również udział dr n. med. Jacek Miarka, przewodniczący Naczelnego Sądu Lekarskiego. Swoje propozycje, dotyczące regulacji medycyny estetycznej prezentował prof. dr hab. Marek Chmaj, konstytucjonalista z Instytutu Prawa – Wydziału Prawa SWPS. Obecni byli też dr Mateusz Mądry z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, mec. Beata Wierzchowska, czy mec. Marek Szewczyński.

Definicja medycyny estetycznej

Podczas czerwcowego spotkania powstała definicja, którą potem oficjalnie zatwierdziła Naczelna Rada Lekarska. Po przyjęciu różnych propozycji zmian, projekt definicji pojęcia “medycyna estetyczna” brzmiał następująco:

“Medycyna estetyczna jest zespołem świadczeń zdrowotnych, wiążących się z ingerencją w tkanki ludzkie, wykonywanych przez lekarzy i lekarzy dentystów, służącym przywracaniu lub poprawie fizycznego, psychicznego i społecznego samopoczucia pacjenta, poprzez poprawę jego wyglądu lub jego akceptacji.”

Prof. Marek Chmaj wyraził opinię, że celowa byłaby próba nowelizacji ustaw o działalności leczniczej, o świadczeniach opieki zdrowotnej oraz o zawodzie lekarza i lekarza dentysty w celu potwierdzenia prawnego definicji.

Dla nas to bardzo ważne

Po raz pierwszy w biurokratycznej machinie związanej ze zdrowiem pojawia się medycyna estetyczna – komentuje powstanie definicji doktor Andrzej Ignaciuk. – To jest dla nas bardzo istotne, bo jeżeli coś nie jest oficjalnie i prawnie zdefiniowane to w pewnym sensie nie istnieje – podkreśla w rozmowie z „Rynkiem estetycznym”.

Jak zauważa dr n. med. Ewa Kaniowska medycyna estetyczna bardzo prężnie rozwija się od ponad 20 lat i zaangażowana w nią jest coraz większa liczba lekarzy…. (…)

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 10/X-XII/2020

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Wszystkich zainteresowanych do PRENUMERATY

lub na stronę EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>