SLDE stara się o zrozumienie posłów dla regulacji w medycynie estetycznej

Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych (SLDE) prowadzi rozmowy z posłami na temat możliwości wprowadzenia regulacji, dotyczących estetyki lekarskiej. Odbyły się spotkania zarządu SLDE z przedstawicielami różnych opcji politycznych.

Jak dowiedział się portal rynekestetyczny.pl podczas XIV Międzynarodowego Kongresu Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging (8-10 marca), przedstawicielki zarządu SLDE odbyły szereg spotkań z posłami różnych opcji politycznych. Prowadzono rozmowy na temat możliwości wprowadzenia regulacji na rynku medycyny estetycznej.

Potrzebne są zasady

Dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska, prezes SLDE w wywiadzie udzielonym “Rynkowi Estetycznemu” zapowiedziała: – Zaczynamy lobbować wśród posłów.

Jak tłumaczyła, Stowarzyszeniu zależy na unormowaniu spraw, związanych z kompetencjami zawodowymi dermatologów, lekarzy medycyny innych specjalności, stomatologów, kosmetologów i kosmetyczek. – Potrzebne są tu przejrzyste zasady – stwierdziła.

Według niej procedury, które wiążą się z przekroczeniem granicy skórno-naskórkowej powinny leżeć w kompetencjach lekarza medycyny. Przypomniała, że w zeszłym roku SLDE zwróciło się do Ministerstwa Zdrowia z apelem i propozycją rozwiązań, dotyczących rynku usług estetycznych. Działanie to nie spotkało się jednak z odzewem ze strony resortu.

Czytaj też. Regulacje w estetyce lekarskiej to kwestia czasu?

Dr Ewa Kaniowska, wiceprezes SLDE podczas XIV Międzynarodowego Kongresu Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging potwierdziła, że kroki w kierunku stworzenia regulacji są podejmowane. Jednocześnie apelowała do lekarzy zgromadzonych na konferencji o pisemne informowanie Stowarzyszenia o przypadkach wykonywania zabiegów estetycznych przez osoby bez wykształcenia medycznego. – To będzie miało znaczenie w przypadku starań o stworzenie i wprowadzenie regulacji – mówiła.

Podkreślała, że SLDE stara się dbać o to, żeby medyczne zabiegi estetyczne nie stały się procedurami, które można wykonywać bez odpowiedniego zabezpieczenia pacjenta np. u fryzjera, czy kosmetyczki.

Jest zainteresowanie posłów?

Jak mówiła w wywiadzie z “Rynkiem Estetycznym” dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska idea stworzenia regulacji dla estetyki lekarskiej spotykała się z zainteresowaniem posłów, choć – jak zauważyła – większe można obserwować wśród posłanek.

– Widzą konieczność regulacji, które mogłyby zapewnić bezpieczeństwo kobietom, korzystającym z usług estetyki lekarskiej – mówiła nam prezes SLDE. Jednak z informacji portalu rynekestetyczny.pl wynika, że podczas Kongresu zarząd Stowarzyszenia odbył spotkanie w sprawie regulacji także z jednym posłem.

Dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska mówiła podczas Kongresu, że starania o regulacje na rynku usług estetycznych spotykają się ze zrozumieniem wielu środowisk lekarskich.

– Popieramy starania SLDE w tej sprawie – zapewniał w rozmowie z portalem rynekestetyczny.pl dr Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, który był obecny na Kongresie organizowanym przez SLDE.

 

Daniel Mieczkowski


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>