Chirurg zapłaci 7,5 tys. euro – użył implantów PIP

Sąd w Madrycie (Hiszpania) orzekł, że chirurg plastyczny i klinika medycyny estetycznej muszą zapłacić pacjentce z implantami piersi firmy Poly Implant Prothese (PIP) odszkodowanie w wysokości 7,5 tys. euro – wynika z informacji PAP, opublikowanej w portalu Gazety Wyborczej.

W 2001 roku kobieta przeszła operację wszczepienia implantów piersi francuskiej firmy PIP (Poly Implant Prothese). Później jedna z protez pękła, stwarzając zagrożenie dla jej zdrowia, przez co pacjentka musiała poddać się kolejnemu zabiegowi – podała agencja EFE.

Swoją decyzję o przyznaniu pacjentce 7,5 tys. euro odszkodowania od chirurga platycznego i kliniki medycyny estetycznej sąd uzasadnił tym, że kobieta nie została dostatecznie poinformowana o ryzyku związanym z zastosowaniem protez PIP.

Przypomnijmy, że szef nieistniejącej od 2010 r. firmy Poly Implant Prothèse przyznał w czasie przesłuchania, że do produkcji implantów wykorzystywał żel silikonowy bez homologacji. Jean-Claude Mas, były prezes PIP, zeznał w trakcie śledztwa, że świadomie stosował niedozwolone tworzywo. Firma do produkcji implantów piersi wykorzystywała silikon przemysłowy zamiast medycznego, żeby zmniejszyć koszty.

Silikonowe implanty PIP zostały wszczepione na całym świecie około 400-500 tys. kobiet. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleciła wszystkim kobietom z protezami firmy PIP, by skontaktowały się z lekarzem w celu stwierdzenia, czy doszło do ich uszkodzenia.

Źródło: Wyborcza.pl, PAP

Zobacz także:

Niewielka liczba implantów PIP w Polsce

Szkodliwe implanty piersi

Włoscy chirurdzy estetyczni skarżą PIP

Francja: Policja zatrzymała założyciela firmy PIP

Pierwsza Polka z wadliwymi implantami piersi PIP

FDA: komplikacje po powiększeniu piersi


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>