NRL: “botoks” także dla dentystów

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) uważa, że lekarze dentyści mogą wykonywać zabiegi estetyczne z wykorzystaniem „botoksu”, kwasu hialuronowego i innych substancji wstrzykiwanych w skórę w obrębie twarzoczaszki oraz okolic przyległych – wynika z oficjalnego stanowiska opublikowanego na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej

Prezydium NRL zabrało głos w odpowiedzi na pismo prof. Bolesława Samolińskiego, dziekana Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (CKPWUM). Profesor zapytał o odbywanie kształcenia w zakresie medycyny estetycznej przez lekarzy dentystów, ze względu na negatywną opinię Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie.

Opinia Departamentu stwierdzająca, że lekarze dentyści nie mogą podawać ww. preparatów rodzi problem w związku z prowadzonymi przez Centrum studiami podyplomowymi w zakresie medycyny estetycznej, które obejmują takie zabiegi i w których biorą udział m. in. lekarze dentyści – pisał w liście do prezesa NRL prof. Samoliński. Zwracał uwagę, że powstają pytania, czy CKPWUM może przyjmować dentystów na kierunek “Medycyna estetyczna”, czy mogą oni ubezpieczać się w zakresie zabiegów estetyki lekarskiej oraz czy w ogóle mogą świadczyć tego typu usługi?

Osobiście uważam za nieuzasadnione ograniczenie kompetencji lekarzy dentystów w podawaniu środków farmaceutycznych, w tym również w formie iniekcji – stwierdza w liście prof. Bolesław Samoliński.

Nie ma przeszkód prawnych do odbywania przez lekarzy dentystów studiów podyplomowych prowadzonych przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – odpowiedział w imieniu Prezydium NRL, sekretarz NRL Marek Jodłowski. Argumentował, że lekarze i lekarze dentyści mają obowiązek doskonalenia zawodowego, realizowanego w różnych formach oraz w różnym zakresie przedmiotowym związanym z wykonywaniem tego zawodu. Przypominał, że zgodnie ustawą medyczne szkoły wyższe są podmiotami uprawnionymi do prowadzenia kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów.

Źródło: NIL/rynekestetyczny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Zastosowanie lasera Er:YAG okazało się skuteczne w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet – wynika z badań przeprowadzonych w 2015 r. pod kierownictwem dr Evgenija...

Zamknij