PRP czy Placebo for Reach Patients?

Ustaliliśmy wszystko to co sprawia, że akronim PRP – Platelet Rich Plasma – zachowuje realne znaczenie i nie przekształca się w Placebo for Reach Patients – mówi prof. Maurizio Ceccarelli w rozmowie z „Rynkiem estetycznym” na temat zabiegów biostymulacyjnych i regeneracyjnych stosowanych w medycynie estetycznej

Maurizio Ceccarelli – Medycyną estetyczna zajmuje się od 1985 roku. Jest wykładowcą Universita degli Studi w Sienie, wiceprezesem Włoskiego Stowarzyszenia Medycyny Estetycznej oraz dyrektorem International Centre for Study and Research in Aestetic and Physiologic Medicine w Rzymie. Skończył Wydziału Biologii, a następnie Wydział Lekarsko Uniwersytetu w Rzymie. Jest specjalistą patologii ogólnej i chorób sercowo-naczyniowych i chirurgiem. Został odznaczony Srebrnym Medalem Prezydenta Republiki Włoch za osiągnięcia naukowe. Wykładowca medycyny i dermatologii estetycznej oraz flebologii w licznych szkołach oraz na kierunkach medycyny estetycznej uniwersytetów we Włoszech i Hiszpanii. Członek towarzystw medycyny estetycznej, członek komitetów naukowych: m.in. Włoskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej, Europejskiego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging, członek honorowy m.in. Południowoafrykańskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej. Konsultant ds. medycyny estetycznej uzdrowiska termalnego Saturnia.

Rynek estetyczny: – Panie profesorze, ma pan ogromne doświadczenie i ogląd sytuacji w obszarze medycyny estetycznej. Czy jest coś co Pana najbardziej zaskoczyło w rozwoju tej dziedziny medycyny w ostatnich kilkudziesięciu latach?

Maurizio Ceccarelli: – Zmiana parametrów zabiegów, które z czysto korekcyjnych, takich jak peeling, filler, toksyna botulinowa, stały się zabiegami poprawiającymi funkcje biologiczne starzejących się komórek. Wśród tych zabiegów wyróżniłbym te, wykorzystujące dorobek medycyny regeneracyjnej.

– Biorąc pod uwagę to, jak rozwijała medycyna estetyczna do tej pory, jak Pan uważa, w jakim kierunku pójdzie teraz ta dziedzna, jakie są – Pana zdaniem najbardziej obiecujące innowacyjne metody, które w przyszłości zyskają na popularności?

– Jestem przekonany, że najbardziej innowacyjne kierunki będzie wyznaczała medycyna regeneracyjna. Będzie się tak działo nie tylko w medycynie estetycznej, ale we wszystkich dziedzinach medycyny.

– W ostatnim czasie dużo mówi się o potencjale, jaki ma wykorzystanie komórek macierzystych w medycynie estetycznej. Jakie jest Pana zdanie na ten temat?

– Pracowaliśmy nad tym zagadnieniem na Uniwersytecie Medycznym w Barcelonie od 2000 r. Sprawdzaliśmy wiele typów komórek macierzystych, które miały służyć do regeneracji tkanek. W ostatnich latach pozostaliśmy przy próbach pobudzenia tzw. komórek macierzystych „uśpionych”, które są już obecne w naszym organizmie.

– A w jaki sposób można pozyskiwać komórki macierzyste do wykorzystania w medycynie estetycznej?

– Moim zdaniem dziś, w medycynie estetycznej nie ma potrzeby stosowania komórek macierzystych „zewnętrznych”. Wiemy, że wystarczy aktywować różnicowanie się tych, które są obecne w naszych tkankach.

– Co Pan profesor sądzi o bezpieczeństwie korzystania z komórek macierzystych w medycynie estetycznej? Przecież są bardzo aktywne biologicznie. 

– Komórki ludzkiego organizmu są bezustannie regenerowane poprzez aktywację tych naszych „uśpionych” komórek macierzystych….. (…)

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 1/I-III/2018

Chcesz wiedzieć więcej? Cały wywiad i wiele innych ciekawych tekstów nt. zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>