Rekonstrukcja piersi po nowotworze

Październik to symboliczny miesiąc walki z rakiem piersi a 15 października ustanowiono Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi. Na całym świecie dotyka on wiele kobiet bez względu na wiek. Jedną z metod powrotu do zdrowia i sił jest niestety usuniecie piersi. Czasami wskazana jest profilaktyczna mastektomia z jednoczasową rekonstrukcją, minimalizująca ryzyko zachorowania

Dzień 15 października ustanowiono Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi. Jego symbolem stała się różowa wstążka, która jest też znakiem solidarności z chorymi. Na raka piersi może zachorować każda kobieta, ale ryzyko znacznie wzrasta u tych obciążonych specjalną mutacją genów – BRCA.

Chirurgia plastyczna może pomóc w pozbyciu się kompleksów na tle własnego wyglądu, ale przede wszystkim jest niezbędna w powrocie do zdrowia w wielu ciężkich schorzeniach i zdarzeniach losowych. W przypadku mastektomii w wyniku nowotworu piersi pomaga kobietom, które utraciły swój naturalny atrybut kobiecości.

Czynniki ryzyka

Przyczyny występowania raka piersi u kobiet są złożone i nie do końca zidentyfikowane. Istnieje jednak kilka czynników, które z pewnością mają wpływ na ryzyko jego powstania. Jednym z nich jest obciążenie dziedziczne. W rodzinie, w której mama, córka, siostra, czy też babcia zmaga się z rakiem piersi, zagrożenie zachorowalności jest na ogół wyższe.

Czynniki hormonalne oraz czynniki genetyczne spowodowane mutacją genów również mają negatywny wpływ na rozwój choroby. Znajdując się w grupie ryzyka bardzo ważną rzeczą jest wczesna profilaktyka i systematyczne badania.

Najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet jest właśnie rak piersi. Największą przeszkodą w walce z tą chorobą jest jego późna wykrywalność. Nowoczesne badania genetyczne wykrywają mutację w genach BRCA1/BRCA2, odpowiedzialnych za zwiększone ryzyko zachorowania.

Angelina Jolie ośmieliła rzesze kobiet

Jedną ze skutecznych metod, ograniczających zachorowanie pacjentek z niekorzystną mutacją, jest wykonanie profilaktycznej amputacji z jednoczasową rekonstrukcją. Daje to bardzo wysoką, około 95-procentową szansę na uniknięcie nowotworu.

Zabieg usunięcia piersi stał się dość głośny za sprawą hollywoodzkiej gwiazdy Angeliny Jolie.  Aktorka zdecydowała się na usunięcie obu piersi ponieważ jest nosicielką genu BRCA1. Podjęła bardzo trudną decyzję o obustronnej mastektomii, żeby zminimalizować ryzyko zachorowania na raka piersi.

Aktorka, mimo niełatwej decyzji, postanowiła publicznie o tym mówić. Wielu lekarzy uważa, że był to przełomowy moment. Za przykładem Angeliny Jolie wiele kobiet podjęło walkę z chorobą i zdecydowało się na podobne rozwiązanie.

Jak się badać?

Eksperci podkreślają, że najważniejsza jest profilaktyka. Każda kobieta regularnie powinna badać piersi. Można to robić za pomocą USG (szczególnie u młodych kobiet) oraz mammografii (u kobiet powyżej 40 roku życia). Oprócz tego w przypadku podejrzeń wielu lekarzy dysponuje również rezonansem magnetycznym. Jeśli w rodzinie występował rak piersi warto wykonać badanie genetyczne.

Wiele placówek oferuje również darmowe konsultacje. Przykładowo w tym roku producent implantów piersi Motiva uruchomił dni otwarte dla osób zainteresowanych profilaktyką raka piersi. Konsultacji na terenie Warszawy udzielają – dr n. med. Tadeusz Witwicki, specjalista z dziedziny chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej  i dr n. med. Sławomir Mazur, specjalista chirurg onkolog.

Profilaktyczna mastektomia

Profilaktyczna mastektomia z jednoczasową rekonstrukcją jest wskazana u kobiet, które w badaniach genetycznych wykazują mutację genu, mogącego z dużym prawdopodobieństwem przyczynić się do powstania raka piersi. Zabieg polega na podskórnym usunięciu gruczołu piersiowego, w którym potencjalnie może rozwinąć się nowotwór i na natychmiastowej (tj. wykonywanej podczas tej samej operacji) rekonstrukcji piersi.

Podjęcie decyzji o amputacji profilaktycznej (zmniejszającej ryzyko zachorowania na raka) jest poprzedzone szcegółową diagnostyką. U pacjentki powinny występować takie objawy jak: mutacja genowa, bardzo obciążony wywiad rodzinny lub zmieniona mastopatycznie pierś, bardzo trudna do oceny radiologicznej. Do zabiegu amputacji konieczna jest też konsultacja pacjentki u psychoonkologa, aby stwierdził czy ta w pełni zdaje sobie sprawę z konsekwencji podejmowanej decyzji, jak również możliwych skutków ubocznych. Operacja zmniejszająca ryzyko jest zabiegiem nieodwracalnym.

Aby zakwalifikować pacjentkę do operacji piersi zmniejszającej ryzyko, z natychmiastową rekonstrukcją, powinno zebrać się konsylium w skład którego wchodzić będzie onkolog i chirurg plastyk celem zastosowania rozwiązania najlepszego z możliwych dla pacjentki – mówi dr n. med. Tadeusz Witwicki, specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej. Jak tłumaczy jest kilka metod natychmiastowej rekonstrukcji piersi.

Według chirurga plastycznego przykładowo przy większej piersi można użyć ekspandera włożonego pod mięśnie, a po rozciągnięciu loży, wymienić go na implant. – Jest też możliwość włożenia implantu pod mięsień piersiowy większy, a jego ciągłość uzupełnić siatką ADM, pokrywając całkowicie implant i zabezpieczając go przed przemieszczeniem się – informuje. Dodaje że jest również metoda najmniej inwazyjna, która polega na rekonstrukcji piersi poprzez umieszczenie implantu przed mięśniem piersiowym większym i przymocowanie go siatką ADM lub siatkami rozpuszczalnymi.

Chirurgia rekonstrukcyjna pomaga żyć

Chirurgia plastyczna pomaga wielu kobietom odzyskać komfort psychiczny związany z utratą piersi. Wskazaniem do zrekonstruowania jest nie tylko brak piersi po amputacji, ale także pochorobowe i pooperacyjne zniekształcenie piersi oraz jej niedorozwój powstały w wyniku choroby.

Jak wyjaśniają eksperci miejsce ubytku można zrekonstruować na wiele sposobów. Do popularnych metod należy m. in. rekonstrukcja piersi własnym tłuszczem, rekonstrukcja piersi tkankami własnymi, rekonstrukcja piersi ekspanderoprotezą. Najczęściej jednak pacjentki decydują się na zastosowanie implantu piersi.


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>