3 firmy zdominowały leasing sprzętu medycznego

Z danych Związku Polskiego Leasingu (ZPL) wynika, że łączna wartość aparatury medycznej sfinansowanej przez firmy leasingowe w I półroczu br. wyniosła prawie 300 mln zł, z czego prawie 200 mln zł sfinansowały tylko trzy firmy.

Mimo niesprzyjającej koniunktury w gospodarce rynek leasingu sprzętu medycznego wzrósł w pierwszej połowie 2012 r. o około 3 proc. w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami ubiegłego roku.

Według danych ZPL liderami na rynku leasingu sprzętu medycznego są trzy firmy. Siemens Finance, BZ WBK oraz VB Leasing Polska. Wszyscy trzej potentaci zanotowali wzrost w tym roku.

Trzech liderów

Największym leasingodawcą na rynku sprzętu medycznego jest Siemens Finance, który w pierwszej połowie 2012 r. finansował zakupy aparatury na łączną kwotę 128,12 mln zł. W analogicznym okresie w zeszłym roku było to 112,13 mln zł, co oznacza wzrost o około 14 proc.

Drugą pozycję wśród firm leasingowych w branży medycznej zajmuje BZ WBK. W pierwszym półroczu tego roku wartość leasingu i pożyczek udzielonych przez firmę wyniosła 43,28 mln zł i wzrosła o 61 proc. (w pierwszej połowie zeszłego roku wynosiła 26,85 mln zł).

Z kolei trzecia na rynku leasingu sprzętu medycznego firma – VB Leasing Polska S.A. – finansowała w pierwszym półroczu tego roku aparaturę na kwotę 26,22 mln zł. Także VB Leasing Polska zanotowała wzrost w porównaniu z zeszłym rokiem – o około 20 proc.

Postępuje konsolidacja rynku

Z analizy danych ZPL wynika, że rynek leasingu aparatury medycznej swój wzrost zawdzięcza głównie największym firmom. Firmy, które miały w 2011 r. mały udział w tym rynku nie tylko go nie powiększyły, ale wręcz straciły na znaczeniu. Tymczasem Siemens Finance, BZ WBK oraz VB Leasing dzierżą w sumie ponad 70-procentowy udział w rynku.

Jak wynika z danych ZPL, firma, która osiągnęła największy wzrost wartości leasingowanej aparatury medycznej w tym roku – bo ponad 60-procentowy – to BZ WBK.

– Lekarze to specyficzna i wyróżniająca się grupa klientów. Są bardzo wymagający, szalenie cenią sobie wysoką jakość obsługi. Chcą dokładnie poznać obowiązki swoje jak 
i leasingodawcy, szczególną uwagę zwracając na przejrzystość i uczciwość zapisów umów leasingowych – podkreśla Piotr Klimczak, odpowiedzialny w BZ WBK Finanse & Leasing za finansowanie sektora medycznego.

Skąd ten wzrost?

Według Klimczaka doskonała dynamika wzrostu firmy (61 proc.) i drugie miejsce w sektorze po I półroczu 2012 r. BZ WBK to m.in. zasługa dedykowanej oferty produktowej.

– Lekarzom różnych specjalizacji proponujemy leasing oraz specjalną pożyczkę, w ramach których finansujemy do 100 proc. wartości inwestycji. Dla wielu przedstawicieli branży istotną korzyścią jest też to, że nie wyznaczamy górnej granicy wartości inwestycji – mówi Adrian Michalak, dyrektor sprzedaży BZ WBK Finanse & Leasing.

Przedstawiciel BZ WBK Finanse & Leasing mówi, że choć leasingiem są zainteresowane także publiczne zakłady opieki zdrowotnej, firma w większości przypadków współpracuje 
z podmiotami prywatnymi. Te bowiem, aby zwiększać swoją konkurencyjność na coraz bardziej wymagającym rynku usług medycznych intensywnie inwestują w nowoczesne urządzenia.

– Są one często bardzo kosztowne, co skłania gabinety lekarskie oraz kliniki do sięgania po pożyczki oraz leasing, czyli proste i kompleksowe formy finansowania – dodaje Adrian Michalak.


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>