Rynek estetyczny: co ciekawego w numerze

W nowym numerze rozmawiamy o komórkach macierzystych z dyrektorem medycznym Poltransplantu dr n. med. Jarosławem Czerwińskim, który opowiada m. in. o tym jak sformalizować ich użycie. Prezentujemy i komentujemy pierwsze w Polsce profesjonalne badanie rynku zabiegów estetycznych. Nie zabraknie informacji o stosowaniu nowoczesnych technologii, innowacyjnych metod oraz doniesień z branży

Prof. Waldemar Placek zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa Sekcji Dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (SDE PTD). Pod koniec listopada podczas X Konferencji SDE PTD został wybrany nowy prezes i zarząd w skład którego weszło sześć osób.

Polskie Towarzystw Medycyny Estetycznej i Anti-Aging PTMEiAA 16 lutego organizuje konferencję oraz bal z okazji 25-lecia funkcjonowania.  – Obiecaliśmy członkom naszego towarzystwa, że postaramy się w specjalny sposób uczcić 25-lecie – tłumaczył w rozmowie z „Rynkiem estetycznym” doktor Andrzej Ignaciuk, prezes PTMEiAA.

Z kolei Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych zapowiada, że tegoroczny XX Kongres Dermatologii Estetycznej i Anti-Aging będzie wyjątkowy.

Komórki macierzyste oficjalnie

Placówka, która chce oficjalnie korzystać z komórek macierzystych może uzyskać poprzez Poltransplant zgodę Ministerstwa Zdrowia. Musi posiadać odpowiednie pomieszczenia i sprzęt, właściwie wykwalifikowaną kadrę oraz umowę z bankiem tkanek.

Jeszcze kilka lat temu w ogóle nie było w Polsce takich podmiotów, jednak obecnie działa ponad 10 w tym kilka prywatnych. Na ogół prowadzą badania.

Zastosowanie komórek macierzystych wciąż z punktu widzenia naukowego nie ma utrwalonego efektu terapeutycznego – tłumaczy w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” Jarosław Czerwiński, zastępca dyrektora Poltransplantu ds. medycznych. Dodaje, że jest to niewątpliwie ciekawy kierunek rozwoju medycyny.

Milion chętnych na wypełniacze

W pierwszym w Polsce profesjonalnym badaniu rynku zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej udział wzięło ponad 2000 respondentów. Okazało się m. in. że 2,3 proc. dorosłych mieszkańców naszego kraju poddało się co najmniej jednemu zabiegowi. To około 600 tys. osób.

Badanie rynku zostało wykonane przez firmę analityczną BCMM na zlecenie Galderma Polska. – To pierwsze duże konsumenckie badanie w Polsce na ten temat. Sporo rzeczy mnie zaskoczyło – przyznała prezes BCMM Mira Fronczek, która była zaangażowana w przeprowadzenie badań. Pierwsza rzecz, która zwróciła jej uwagę, to szeroka znajomość zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i botoksu w polskim społeczeństwie.

Nić jest narzędziem

O możliwościach wszechstronnego zastosowania nici w medycynie estetycznej rozmawiamy z dr n. med. Georgem Sulamanidze chirurgiem, współwłaścicielem firmy Aptos, twórcą wielu metod implementacji nici. – Należy umieć dobrze czytać twarz pacjenta, rozumieć procesy starzenia, które na niej zachodzą i dobrać odpowiednie rozwiązanie – stwierdza w rozmowie z “Rynkiem estetycznym”.

Zwraca uwagę, że  idea wykorzystania nici w chirurgii plastycznej ma wieloletnią tradycję. Przypomina, że już w latach pięćdziesiątych lekarze próbowali wykorzystywać różnego rodzaju materiały szewne, żeby zredukować inwazyjność chirurgicznych zabiegów w różnych wskazaniach. – Mój ojciec, Marlen Sulamanidze, około 20 lat temu wynalazł pierwsze specjalne nici, wyposażone w mocujące je w tkankach wypusty, do wykorzystania w chirurgii oraz dermatologii estetycznej – mówi.

Pod okiem wielkiego brata ze skarbówki

Split payment i STIR to dwa nowe narzędzia organów skarbowych, funkcjonujące od 2018 r., które wzmacniają uprawnienia fiskusa. Dzięki nim urząd nie tyle ściga przestępstwa skarbowe, co podgląda na żywo wszystkie transakcje bankowe i analizuje dane pod kątem ryzyka wystąpienia nieprawidłowości. Urzędnik może z godziny na godzinę zablokować rachunek bankowy „podejrzanego” podatnika.

2018 rok przyniósł spore zmiany w systemie podatkowym. Szczegóły i konsekwencje tych rozwiązań prawnych oraz technologicznych tłumaczyła podczas XVIII Międzynarodowego Kongresu Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w Warszawie Karolina Stawowska, licencjonowany doradca podatkowy, partner i szef zespołu doradztwa podatkowego w renomowanej kancelarii prawnej.

Prenumerata i EMPIK

Te i inne ciekawe tematy znajdziecie w najnowszym numerze magazynu medycyny estetycznej „Rynek estetyczny”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu

Źródło: Rynek estetyczny


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>