Soja na kurze łapki?

Eksperymentalny suplement na bazie soi może pomóc kobietom po menopauzie wygładzić tzw. kurze łapki – informuje pismo medyczne “Menopause”.

Pilotowe badania przeprowadzone przez japońską firmę farmaceutyczną Otsuka Pharmaceutical wskazują na skuteczność preparatu o roboczej nazwie SE5-OH, zawierającego naturalny związek S-equol powstały w trakcie fermentacji soi – dowiadujemy się w serwisie Polskiej Agencji Prasowej – Nauka w w Polsce.

W badaniach przeprowadzonych w Japonii pod kierownictwem Ayuko Oyama wzięło udział 101 kobiet po menopauzie, które podzielono na trzy grupy. Pierwsza przyjmowała przez dwanaście tygodni 30 mg suplementu codziennie, druga – 10 mg, a trzecia – placebo.

Po trzech miesiącach przyjmowania suplementów kobiety zostały poddane analizie dermatologicznej, wykonywanej przez specjalistę, który nie wiedział, które z nich przyjmowały preparat. W porównaniu z grupą stosującą placebo, u kobiet biorących prawdziwy suplement zauważono przynajmniej niewielkie wygładzenie kurzych łapek w kącikach oczu.

Dr Carolyn Jacob z Amerykańskiej Akademii Dermatologicznej, występująca w roli niezależnego eksperta, zauważa, że rezultaty te zachęcają do dalszych, zakrojonych na szerszą skalę badań nad wpływem soi na proces starzenia skóry. Jej zdaniem niezbędne będzie także dokładne zbadanie możliwego negatywnego działania preparatu, który, podobnie jak estrogen, może wpływać na ryzyko raka piersi lub macicy.

Źródło: PAP-Nauka w Polsce


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>