Sposoby na wypadanie włosów

Włosy są swego rodzaju atrybutem kobiecości, dlatego kiedy robi się ich mniej każda pani będzie czuła się zaniepokojona – uważa dr n. med. Joanna Czuwara, dermatolog z Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jej zdaniem panie z takim problemem szukają u lekarza pomocy, ale i zrozumienia. Można im pomóc

Z doświadczenia dr Joanny Czuwary wynika, że najczęstszym problemem, z którym borykają się kobiety jest tzw. telogen effluvium, nazywane czasami sezonowym wypadaniem włosów lub przyspieszonym starzeniem się włosa. Jak tłumaczy dermatolog to dosyć powszechne zjawisko, które może być związane np. z niedoborem pewnych składników odżywczych (efekt zmiany diety, czy odchudzania, czy też częstego u kobiet niedoboru żelaza), ze stresującym trybem życia, czy nawet z odstawieniem antykoncepcji.

Powodów może być kilka. Włosy nagle zaczynają wypadać, każdy chce to powstrzymać i można to powstrzymać – mówi w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” dr Joanna Czuwara. Dodaje, że u pacjentek w średnim wieku często pojawia się też łysienie androgenowe. Włosów zaczyna się robić mniej w okolicach czołowych i skroniowych. Z kolei u panów najczęściej spotykane jest łysienie typu męskiego, charakteryzujące się zakolami, czy przerzedzeniem na szczycie głowy.

Rozpoznanie bardzo ważne

Żeby rozpoznać problem lekarz robi dokładny wywiad i szereg odpowiednich badań, w tym np. badanie krwi. Nie będziemy informować o różnego rodzaju możliwych schorzeniach włosów. Skupimy się na najczęściej występujących w gabinetach estetycznych przypadkach oraz na sposobach na poprawienie jakości włosów.

Warto jednak wspomnieć, że leczenie chorób owłosionej skóry głowy jest związane często z poważnymi lekami, których podanie powinno być solidnie uzasadnione. – Umiejętność zdiagnozowania problemu jest kluczowa – podkreśla dr Joanna Czuwara.

Jak zauważa nasza rozmówczyni stosowanie np. mezoterapii do leczenie pacjentów z poważną chorobą jest błędem. Dlatego nie powinno być dla nikogo wstydem odesłanie pacjenta do specjalisty, jeżeli nie udaje się precyzyjnie rozpoznać problemu.

Jak powstrzymać wypadanie?

Jeszcze 10 lat temu w gabinetach estetycznych często stosowano różnego rodzaju mezoterapeutyczne koktajle z substancjami, które w założeniu miały pozytywnie wpływać na włosy. – Jednak ich skuteczność była umiarkowana – uważa dr Joanna Czuwara… (…)

Okladka 2016'03 Rynek estetycznyChcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł i wiele innych ciekawych materiałów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu


Komentarze

  • kasiaj napisał:

    Próbowałam różnych sposobów, żeby zahamować wypadanie włosów. Niestety nic nie pomagało. Dopiero kuracja lekiem biotebal zawierającym dużą dawkę biotyny dała efekt. Włosy nie tylko przestały wypadać, ale też pojawiło się mnóstwo nowych włosków

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>