Mitochondria posłużą pięknu

Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris oraz stołeczny Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN uważają, że nowa generacja produktów anti-aging dla skóry, oparta o wnioski płynące z badań nad mitochondriami, trafi do sprzedaży prawdopodobnie za kilka lat – informuje portal PAP-Nauka w Polsce.

Uczestniczące w projekcie badawczym grupy naukowców z Laboratorium Dr Irena Eris oraz Instytutu Biologii Doświadczalnej należą – według PAP-Nauka w Polsce – do wiodących na świecie w dziedzinie biochemii mitochondriów i bioenergetyki.

Jak informowaliśmy w czerwcu w portalu rynekestetyczny.pl projekt badań naukowych, prowadzonych przez Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris i Instytutu Biologii Doświadczalnej jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Projekt dofinansowywany przez NCBiR nosi nazwę: „Od mitochondriów do innowacyjnych kosmetyków o działaniu protekcyjnym”. Celem prac badawczych jest identyfikacja i ocena substancji, których specyficzne oddziaływanie z mitochondriami pozytywnie wpływa na komórki skóry. Dzięki temu mogą indukować w skórze procesy, spowalniające uszkodzenia, związane ze stresem oksydacyjnym.

Z kolei celem komercyjnym przedsięwzięcia jest wprowadzenie na polski rynek innowacyjnych kosmetyków. Produkt kosmetyczny, który ma powstać dzięki pracom naukowców będzie mógł – według Laboratorium Dr Irena Eris – znacząco opóźnić wewnątrzpochodne starzenie skóry. Naukowcom chodzi o istotne zminimalizowanie niekorzystnego wpływu na skórę czynników zewnętrznych, które przyśpieszają starzenie.

Czytaj: Pieniądze na badania nad kosmetykami anti-aging

Jak przekonuje w rozmowie z portalem PAP-Nauka w Polsce prof. dr hab. Adam Szewczyk, dyrektor Instytutu Nenckiego, badacze liczą na to, że wykorzystując wiedzę zespołów naukowych instytutu i łącząc ją z doświadczeniem Laboratorium Dr Irena Eris, będą w stanie w ciągu kilku lat przygotować nowatorskie – a co ważniejsze – skuteczne kosmetyki, o działaniu, które będzie solidnie udokumentowane naukowo.

 

Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl, rynekestetyczny.pl


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>